بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۸ آبان

تیترهای اول

"پیگیری سرنوشت ارتش هخامنشی در مصر" عنوان اصلی روزنامه ایران است که از دستور محمود احمدی نژاد خطاب به رییس سازمان میراث فرهنگی خبر داده، " صد ایرانی قربانی انفولانزای خوکی" در صدر گزارش های جام جمآمده، "حرکت متفاوت طلا در ایران" تیتر اول دنیای اقتصاد است.

"بهترین جا برای برخی سوءاستفاد‌ه ها صندوق مورد نظر دولت است" عنوان اصلی افتاب یزد است که به نقل از احمد توکلی آمده است، خراسان از "توافق اولیه برای حل مشکل هدفمند کردن یارانه ها" خبر داده، "تاکید بر نظارت مجلسدر قانون هدفمند کردن یارانه ها" مهم ترین گزارش روزنامه جمهوری اسلامی است و تهران امروز از "تلاش برای تنبیه دیوان محاسبات" خبر داده است.

"از حبس تا اعدام" عنوان گزارش اصلی ابتکار است که درباره احکام دادگاه برای زندانیان سیاسی حوادث اخیر نوشته شده،حیات نو از همین گزارش نوشته "پنجنفر به اعدام و 81 نفر به حبس محکوم شدند."

"مبادله اورانیوم فقط در داخل خاک ایران قابل پذیرش است" به نقل از وزیر خارجه در صدر گزارش های رسالت آمده و "شلیک 150 موشک سعودی کودکان صعده را به خاک و خون کشید" عنوان اول کیهان است.

"بسیج حزب بزرگی است که اقشار آن می توانند از یک کاندیدا دفاع کنند" تیتر مردم سالاریاست که از قول یک فرمانده سپاه پاسداران نقل شده است.

گزیده مقالات

سیاسی است

دکتر حسین سلیمى در مقاله ای در حیات نو نوشته پرونده هسته‌اى ایران، نمادى از کنش و واکنش ایران و نظام بین‌الملل است و صحبت از راه‌حل‌هاى فنى و حقوقى محض براى حل این پرونده بدون در نظر گرفتن راه‌حل سیاسی، اشتباه بوده و راه به جایى نمى‌برد.

به نوشته این استاد دانشگاه هر چند که آژانس بین‌المللى انرژى هسته‌اى سازمانى فنى است ولى فلسفه تاسیس این سازمان، بى‌گمان داراى انگیزه‌هاى سیاسى بوده . زمانى موضوع «اتم براى صلح» و جلوگیرى از دستیابى کشورها به سلاح‌هاى هسته‌اى مطرح بود و آژانس بین‌المللى انرژى هسته‌اى نیز براى پیشبرد این اهداف که اساسا ماهیتى سیاسى داشتند، تاسیس شد.

در ادامهمقاله حیات نو آمده با وجود چنین واقعیاتى و درک این مهم که بنیاد پرونده هسته‌اى ایران، سیاسى است، مسلم است که تاکید بر جنبه‌هاى صرف فنى نمى‌تواند راهگشاى وضعیت کنونى پرونده هسته‌اى ما باشد.

نیاز به نقدی جدی

حشمت الله فلاحت پیشه در سرمقاله رسالت نوشته از "روسیه به عنوان شریک راهبردی"تا "مرگ بر روسیه" نوسان در رفتار سیاسی روسها، نقطه نظرات متفاوتی را میان سیاسیون ایرانی شکل داده است .در حالی که هیچ کدام از دو نگرش فوق نمی تواند تمام جوانب روابط پیچیده روسیه با ایران را در برگیرد. لذا بدون اینکه با مرگ بر روسیه موافق باشیم یا آرمانگرایانه آن را شریک راهبردیایران بدانم، معتقدیم موضوع روسیه نیازمند یک نقد جدی است.

به نوشته این نماینده مجلس: اتفاق امروز این است که روسیه بلافاصله پس از دیدار مدودف واوباما اعلام کرد به دلایل فنی نمی تواند نیروگاه هسته ای بوشهر را راه اندازی می کند. طبق آخرین قول قطعیروسها قرار بود با ورود آخرین محموله سوخت هسته ای به بوشهر، نیروگاه تا پایان سال میلادی جاری تکمیل و تحویل شود.

نویسنده سرمقاله رسالت افزوده ایراد فنی نیز بهانه قابل قبولی نیست . ایرانی ها که اکنون به همت جوانان دانشمند خویش در زمره کشورهای دارای فناوریو علم هسته ای قرار گرفته اند، به خوبی می دانند که راه اندازی نیروگاه دلایل فنی دارد یا سیاسی . و اصولا پس از تحویل سوخت یعنی حساس ترین قسمت قرار دارد ، بهانه ای برای راه اندازی وجود ندارد.

هر اصلاح مردم می خواهد

ابتکار در سرمقاله خود نوشته در کشوری مثل ایران تا اقتصاد رانتی حاکم باشد و درآمد نفتی دولت را هرروز سرمایه دارتر و بی نیاز تر نسبت به مردم کند و فرهنگ "خود عقل کل بینی" رایج باشد در این هنگام نخبگان نه محور توسعه که عده ای منتقد،نق زن و مفت خور لقب می گیرند و از چرخه توسعه حذف خواهند شد و دولت همچنان با تکیه بر طلای سیاه زیرزمینی خودرا بی نیاز از طلایی اندیشه ای روی زمین می پندارند.

به نوشته محمدعلی وکیلی در این مقاله شرط لازم هرنوع حرکت اصلاحی و توسعه محور عبارتست از اصلاح عادات، رفتار و بسیاری از هنجارها ی اجتماعی است مردم باید باور کنند که بخشی از عادات روزمره آنها مانع بهبودی زندگی اجتماعی است دولت ها هم باید بپذیرند که توسعه سه ضلع دارد که دو ضلع آن یعنی سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی تابع تعامل دولتمردان با مردم و نخبگان است و تا این بنیان ها اصلاح نشود تمام حرکت ها روبنایی، سطحی، مقطعی خواهد بود.

برای یافتن سربازان هخامنشی

روزنامه دولت با تیتر "به دستور رئیس جمهورسرنوشت 50 هزار سرباز هخامنشی در مصر پیگیری می‌شود" نوشته سازمان میراث فرهنگی به دنبال كشف بقایای ارتش گمشده هخامنشی در مصر، خواستار دستور رئیس‌جمهوری برای فراهم آمدن تسهیلات دیپلماتیك برای پیگیری سرنوشت این آثار ایرانی شدکه این دستور صادر گردید.

به نوشته این روزنامه دانشمند باستان‌شناس ایتالیایی با نمایش فیلمی در جشنواره «روورتو» از كشف آثار متعلق به 50 هزار سرباز كمبوجیه در یك پناهگاه صحرایی پرده برداشتندو احمدی‌نژاد گفت استفاده از ظرفیت‌های كارشناسی ملی و بهره‌گیری از كارشناسان جهانی و ظرفیت‌های دیپلماسی و بین‌المللی مورد انتظار است.

روزنامه ایران خود بر این خبر افزوده سربازان هخامنشی در سال 525 پیش از میلاد مسیح در طوفان شن منطقه تاریخی «شهر طلا» در مصر مدفون شدندبقایای اجساد سربازان هخامنشی به همراه بازوبند، گوش‌آویز نقره‌ای، گردنبند، خنجر برنز و كمان در گودال‌های پناهگاه طبیعی منطقه به دست آمده است.

نه چینی نه روسی، نه آمریکائی

کیهان در سرمقاله آخر هفته خود نوشته جمهوری اسلامی به بركت اسلام و اقتدار برآمده از آن، نه از مدل چینی و روسی پیروی می كند و نه از مدل كثیف تر آمریكایی- انگلیسی برای خشكاندن ریشه مخالفت با اصل نظام سیاسی و عملكردهای آن. این نظام، اپوزیسیون مخالف خود را تحمل می كند و حقوقی را برای آن محترم می شمارد اما تا آنجا كه از این تحمل سوءاستفاده و از حد حق، تعدی نشود.

به تاکید این روزنامه نظام جمهوری اسلامی- هیچ ابایی از نشان دادن قدرت به گروهك هایی كه به جنگ قانون اساسی، امنیت ملی، و جمهوریت و دموكراسی و رأی مردم می آیند، ندارد. در نظام اسلامی و در هیچ نظام سیاسی دیگری، حقوق بشر، به معنای حق شرارت و نقض حقوق یك ملت یا اكثریت آن نیست.

اهمیت نوشته کیهان بدان است که در روزی منتشر می شود که بنا به تیتر اول بسیاری از روزنامه ها هشتاد و یک نفر از دستگیر شدگان حوادث بعد از انتخابات به حبس هائی بین شش ماه تا هشت سال و تا اعدام محکوم شده اند.

چرا دادگاه غیرعلنی

علی محمد حاضری در مقاله ای در حیات نو با غیرعلنی شدن دادگاه رسیدگی به اتهام های سیاسی مربوط به انتخابات اخیر مخالفت کرده و نوشته دادگاه این افراد، متضمن مسائلى که از جهت اخلاقى و عفت عمومی، جریحه‌دار کند، نمى‌باشد و چنین توجیهى براى غیرعلنى شدن آن موضوعیت ندارد. در مورد مسائل مرتبط با امنیت ملى نیز چون کیفرخواست و اتهامات این متهمان منحصر به این موارد نیست و موارد متعددى را در برمى‌گیرد قطعا رسیدگى به همه موارد اتهامی، جنبه امنیتى نمى‌تواند داشته باشد.

به نظر این حقوقدان بین اتهامات مطرح شده و مستندات حقوقى و ادله‌هاى محکمه‌پسند مرتبط با آن شکافى وجود دارد که تشکیل دادگاه علنى را با مشکل مواجه کرده است و فرآیند دفاعیه متهمان و وکلاى آنها مى‌تواند به روندى معکوس تبدیل شود و دادگاه علنى را به صحنه محاکمه عوامل دستگیرکننده و تهیه‌کنندگان کیفرخواست توسط متهمان تبدیل نماید. یا حداقل آنکه افکار عمومى با مشاهده روند دادگاه علنى این متهمان، ‌با احکام صادره از سوى دادگاه نتواند همسوئى و همراهى نشان دهد.

در ادامه مقاله حیات نو آمده چنین روندى مطلوب و مورد نظر دست‌اندرکاران نخواهد بود و تعارض آشکارى با تبلیغات و سر و صداها و کیفرخواست‌هاى اولیه دارد. به نظر مى رسد غیرعلنى شدن دادگاه‌ها براى گریز از این گونه گرفتارى‌هاست تا احکام صادره براى متهمان با افکار عمومى و ناظران دادگاه تعارض آشکار پیدا نکند.

تنبیه دیوان محاسبات

تهران امروز در گزارشی با عنوان تلاش برای تنبه دیوان محاسبات نوشته كمتر از 12 ساعت پس از اینكه مسئولان دیوان محاسبات به نمایندگان مجلس هشدار دادند كه دولت هنوز پول‌های حاصل از فروش نفت و گاز را به خزانه برنگردانده، 65 نماینده مجلس پیشنهاد محدود كردن دیوان محاسبات و ممنوعیت اطلاع‌رسانی این دیوان در مورد پرونده‌های مالی دولت را مطرح و تصویب كردند.

كیهان آذروش در گزارش خود اشاره کرده که در طرح نمایندگان حامی دولتنه تنها اجازه عزل رئیس دیوان محاسبات به نمایندگان مجلس داده می‌شود بلكه مسئولان دیوان از هر گونه مصاحبه در مورد تخلفات دولت ممنوع می‌شوند. همچنین حضور اعضای دیوان در جلسات سایر دستگاه‌ها باید با اجازه كمیسیون برنامه بودجه و محاسبات باشد تا بدین‌ترتیب یكی از كلیدی‌ترین نهادهای نظارتی بر دولت با این سه ممنوعیت جدید مواجه شود.

به نوشته گزارش تهران امروز در پیشنهاد مجلسی‌ها حتی آمده كه اگر مدیر دولتی مورد تحقیق دیوان در هر مرحله از رسیدگی مبلغ مورد ادعایی را تأیید كرده یا ترتیب پرداخت آن را بدهد دیگر نباید به تخلف این مدیر رسیدگی شود.

مترو و دولت

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود به این موضوع مورد علاقه رییس جمهور یعنی واگذاری مترو تهران به دولت پرداخته و نوشته از زمان اعلام رئیس جمهور مبنی بر تصمیم دولت برای مدیریت مترو تهران تاكنون عده‌ای با تمسك به برخی قوانین و آئین‌نامه‌ها مدعی هستند زمینه قانونی برای این هدف مهیا نیست.

به نوشته این روزنامه نگاهی گذرا بر تاریخچه قانونگذاری در عرصه ساخت‌و‌ساز و مدیریت شركت‌های متولی راه‌آهن شهری كشور نشان می‌دهد دولت نه‌تنها تأمین‌كننده بخشی از منابع مالی مورد نیاز ساخت مترو در كشور است، بلكه می‌تواند مدیریت شركت‌های قطار شهری را بر‌عهده بگیرد. آنچه در پی می‌آید، بخشی از قوانین مصوب است كه تأیید كننده اقدام قانونی دولت در به‌دست گرفتن مترو تهران می‌باشد.

خواست احمدی نژاد

اعتماد در گزارشی نوشته درست یک هفته پیش بود که محمود احمدی نژاد در برنامه تهران 20 حاضر شد و در یک گفت وگوی زنده تلویزیونی که 120 دقیقه طول کشید بار دیگر همه را غافلگیر کرد و از عزم دولت برای بازگرداندن مدیریت مترو خبر داد. البته محمود احمدی نژاد این مژده را هم داد که به زودی مدیر مترو را هم انتخاب خواهد کرد. در این میان احمدی نژاد از مدیریت متمرکز دفاع کرد و خواستار راه اندازی قطار هوایی در کنار مترو شد.

به گزارش اعتماد بعد از طرح این خبر بود که اظهارنظرها و واکنش های متفاوتی در بین اقشار جامعه به وجود آمد به خصوص اینکه بسیاری از کارشناسان این اقدام را در تناقض با اصل 44 قانون اساسی دانستند اما دولت معتقدست واگذاری مترو به دولت خلاف اصل 44 قانون اساسی نیست، بلکه دولت می خواهد مترو بسازد و بهره برداری را به یک بخش خصوصی، شهرداری یا هر سازمان عمومی که بخواهد، بدهد.

وردهای مشائی

ابتکار خبر داده که حسین صفارهرندی وزیر ارشاد برکنار شده دولت احمدی نژاد در تازه ترین سخنرانی خود برای اولین بار نقدهائی از عملکرد احمدی نژاد مطرح کرده و از جملهدر خصوص جلسه معروف هیئت دولت و بحث مشایی گفته است: همه نگران بودند و ما توسط هاشمی ثمره پیام دادیم که اگر جلسه ادامه پیدا کند، ما نمی نشینیم. چون مشایی مشروعیت ندارد و بعد جلسه به هم خورد.

به تاکید سردبیر سابق روزنامه کیهان من در وزارت ارشاد بودم، معاونم نامه ای آورد که احمدی نژاد برایش حکم سرپرستی زده است، من می خواستم به جلسه هیات دولت بروم که شیخ الاسلام تماس گرفت که شما نیا. اگر بیایی مانعت می شود و خوب نیست، چند دقیقه بعد لاریجانی تماس گرفت که برو و اینها خبر ندارند که اگر شما نروید جلسه از نصاب می افتد. البته برای اژه ای هم همین طور بود، یعنی وقتی که رفتم دیدم که اژه ای را از پشت درب هیئت دولت برگردانده بودند.

به نوشته ابتکار بخش دیگری از افشاگری صفارهرندی درباره روابط احمدی نژاد و رحیم مشائی است که وی گفته بارها در جلساتی که هیئت دولت خدمت آقا بوده اند، ایشان تذکراتی در این مورد داده اند و حتی یک نقدی کرده اند که چرا شما به مشایی اینقدر شیفتگی دارید که احمدی نژاد گفته بود هیچ کس به اندازه مشایی به من کمک نکرده است و حتی آقا را استثنا نکرده است. من وردهایی از مشایی برای رئیس جمهور را سراغ دارم.مثلا مشایی به احمدی نژاد گفته که این ورد را بخوان و فلان کار را انجام بده.