'افغانهای در بازداشت ارتش کانادا پس از انتقال شکنجه شده اند'

Image caption ادعا شده است که زندانیان افغان پس از آنکه کانادا آنها را تحویل داده است، شکنجه شده اند

یک دیپلمات ارشد کانادایی شهادت داده است که بسیاری از زندانیان افغان که توسط نیروهای نظامی کانادا در سال های 2006 و 2007 در افغانستان بازداشت شده بودند، احتمالا شکنجه شده اند.

ریچارد کالوین به کمیته پارلمانی در اوتاوا، پایتخت کانادا گفت ماموران دولت به هشدارهای او توجهی نکرده بودند.

او گفت این گروه از زندانیان افغان پس از آن که کانادا آنها را در افغانستان به نیروهای امنیتی آن کشور تحویل داده است، شکنجه شده اند.

اما اعضای حزب محافظه کار کانادا، که از جمله نمایندگان تشکیل دهنده کمیته پارلمانی بوده اند، ابراز نگرانی کرده اند که اظهارات آقای کالوین معتبر نیست چون بر اساس گفته های تعداد محدودی از زندانیان افغان بوده است که ادعا کرده اند شکنجه شده اند.

شهادت این دیپلمات ارشد باعث شده است ادعاهای جدی علیه نقش کانادا در نقل و انتقال زندانیان در افغانستان مطرح شود.

آقای کالوین گفت زندانیان افغان که از پایگاه نظامی کانادا در قندهار به سازمان امنیت و اطلاعات افغانستان منتقل شده بودند، شکنجه شده اند که به گفته او این شکنجه ها از جمله "کتک زدن، شلاق زدن با کابل برق و استفاده از شوک الکتریکی بوده است."

او گفت در عرض شانزده ماه (تا آوریل2007)، ارتش کانادا در قندهار تمهیداتی را برای نظارت بر سرنوشت زندانیان افغان که در بازداشتش بوده اند و به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده، نداشته است.

این دیپلمات ارشد گفت: "آیا زندانیان هنوز در زندانند؟ آزاد شده اند؟ آیا آنها را به سازمان ثالث تحویل داده اند؟ آیا زیر شکنجه مرده اند یا اعدام شده اند؟ ما هیچ اطلاعی نداشتیم."

اما آقای کالوین اذعان کرده است که او فقط با چهار زندانی صحبت کرده است.

موضوع شکنجه زندانیان پیش از این به طور علنی در ایالات متحده و بریتانیا مطرح شده است اما این اولین بار است که در کانادا مطرح می شود.

آقای کالوین گفت که او و همکارانش تلاش کرده بودند در باره احتمال شکنجه به مقام های ارشد دولت کانادا اخطار بدهند. اما مقام های وزارت امور خارجه کانادا به او دستور داده بود که از ابراز نگرانی خود به صورت کتبی اجتناب کند.

مطالب مرتبط