روسیه حکم اعدام صادر نخواهد کرد

Image caption این دادگاه گفت از این پس صدور حکم اعدام غیرممکن است

دادگاه قانون اساسی روسیه امروز (19 نوامبر)، به تمام مراجع قضایی این کشور دستور داد، از این پس حکم اعدام صادر نکنند، هر چند که قرار اعدام همچنان در قانون این کشور باقی است.

این دادگاه گفت توقف موقت صدور حکم اعدام، که بعد از 10 سال در ماه ژانویه به پایان می رسد، باید دائمی شود چون روسیه توافق های بین المللی متعددی را امضا کرده است که صدور و اجرای حکم اعدام را ممنوع می کند.

اما دادگاه قانون اساسی گفت فقط پارلمان روسیه، دوما، قادر است مجازات اعدام را کلا لغو کند.

توقف موقت صدور حکم اعدام در روسیه در سال 1996 و بعد از پیوستن این کشور به شورای اروپا مطرح شد.

دادگاه قانون اساسی در سال 1999 اعلام کرد تا 10 سال و تا زمانی که محاکمات با حضور هیئت منصفه در تمام 89 منطقه روسیه انجام شود، دادگاه ها اجازه ندارند حکم اعدام صادر کنند.

یکی از گزارشگران بی بی سی در مسکو می گوید قانونگذاران روسیه به لغو حکم اعدام تمایل ندارند چون بیشتر مردم این کشور می خواهند اشد مجازات، به ویژه برای جرایم تروریستی حفظ شود.

نظرسنجی ها در روسیه نشان داده است که فقط 25 درصد از مردم این کشور با حکم اعدام مخالفند چون به نظر آنها ممکن است قاضی دادگاه اشتباه کرده باشد.

والری زورکین، رئیس دادگاه قانون اساسی روسیه گفت این کشور باید توقف موقت صدور حکم اعدام را تا تائید پروتکل ششم از کنوانسیون اروپایی در مورد حقوق بشر، تمدید کند.

این پروتکل صدور حکم اعدام در زمان صلح را منع کرده است.

دستور دادگاه قانون اساسی در واکنش به تقاضای دیوان عالی روسیه صادر شده است. از آنجا که اولین محاکمات با حضور هیئت منصفه در چچن اول ماه ژانویه 2010 برگزار خواهد شد، این دیوان به دنبال روشن شدن آینده توقف موقت صدور حکم اعدام بوده است.

چچن تنها بخشی از فدارسیون روسیه است که محاکمات هنوز بدون حضور هیئت منصفه انجام می گیرد.

هفته گذشته نماینده دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در دادگاه قانون اساسی گفت دولت این کشور با لغو تدریجی حکم اعدام موافق است.

مطالب مرتبط