واکنش های متفاوت به انتخاب رئیس اتحادیه اروپا

کاترین آشتون و ون رومپوی
Image caption انتخاب کاترین آشتون و ون رومپوی با واکنش های متفاوتی روبرو شده است

انتخاب دو سیاستمدار نه چندان مشهور به عنوان رئیس و وزیر خارجه اتحادیه اروپا با واکنش های متفاوتی روبرو شده است.

شب گذشته 19 نوامبر، بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا به اتفاق آراء هرمن ون رومپوی، نخست وزیر بلژیک را به سمت ریاست اتحادیه اروپا منصوب کردند.

کاترین آشتون کمیسر اتحادیه اروپا در امور بازرگانی نیز که بریتانیایی است مسئولیت امور خارجه و سیاست های امنیتی شورای اروپا را عهده دار شد.

رئیس اتحادیه اروپا و مسئول امور خارجه و سیاستهای امنیتی این اتحادیه، دو پست جدیدی هستند که پیمان لیسبون ایجاد کرده بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از این انتصاب ها استقبال کرد و گفت در نظر گرفتن یک رئیس و وزیر خارجه تمام وقت برای اتحادیه اروپا سبب خواهد شد اروپا شریک قوی تری برای آمریکا باشد.

ولی اونور اویمن، یک نماینده مجلس ترکیه گفت معلوم نیست این انتخاب ها چه تاثیری در برنامه ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا خواهد گذاشت.

آقای اویمن یادآور شد که آقای رومپوی چند سال قبل گفته بود وی با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به دلایل مذهبی و فرهنگی کاملا مخالف است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از انتخاب آقای رومپوی استقبال کرد و گفت وی توافق جمعی و توانایی سیاسی برای اتحادیه اروپا خواهد آورد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز این انتخاب را تایید کرد و گفت انتخاب کاندیدایی از کشوری که مهم است ولی یکی از مهمترین کشورها نیست سبب خواهد شدکه هیچ کشور عضو اتحادیه احساس نکند از بحث های اتحادیه کنار گذاشته شده است.

جانی دایموند، خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید پس از چانه زدن های طولانی در مورد انتخاب کسانی که عهده دار این دو سمت خواهند شد اعلام اسامی انتخاب شدگان موجب نومیدی برخی شده و می گویند انتخاب این دو سیاستمدار که فاقد تجربه در زمینه سیاست خارجی هستند نشان دهنده کاهش اهمیت پست های ریاست و وزارت خارجه اتحادیه اروپاست.

خبرنگار بی بی سی می افزاید این که خانم آشتون کمتر شناخته شده است سبب می شود لااقل در بدو امر دولت های ملی، قدرت تعیین سیاست خارجی خود را حفظ کنند.

آقای رومپوی گفت او خود را در نقش یک هم آهنگ کننده می بیند نه یک رهبر.خانم آشتون نیز گفت او در نقش نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سیاست "دیپلماسی آرام" استفاده خواهد کرد.

کشورهای اروپایی در جریان مذاکرات خود برای انتخاب رئیس و مسئول امور خارجه اتحادیه اروپا بدنبال توازنی بین کشورهای کوچک و بزرگ بودند و به نظر می رسد انتخاب هرمن ون رومپوی از بلژیک و بارونس کاترین آشتون از بریتانیا این توازن را برقرار کرده است.

مطالب مرتبط