انتخاب های جدید اتحادیه اروپا چه پیامی به همراه دارد؟

ون رومپوی و کاترین آشتون
Image caption دو نفری که برای مهمترین پست های اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده اند در صحنه جهانی کمتر شناخته شده اند

قبل از انتخاب هرمن ون رومپوی، نخست وزیر بلژیک به سمت رئیس اتحادیه اروپا و کاترین آشتون، کمیسر بازرگانی اتحادیه اروپا به سمت وزیر امور خارجه این اتحادیه، کارل بیلد، وزیر خارجه سوئد نوشته بود از این بیم دارد که رهبران اتحادیه اروپا با انتخاب افراد کمتر شناخته شده، احتمال این که اروپا نقش تعیین کننده ای در صحنه جهانی داشته باشد را کاهش دهند.

لازم به گفتن است که آقای بیلد شخص پر تحرک، جهان دیده و سخنوری است و بسیاری تصور می کردند او یک انتخاب طبیعی برای پست وزارت خارجه اتحادیه اروپا خواهد بود.

این که او هرگز واقعا خود را برای این پست نامزد نکرده بود، تا حدودی نشان دهنده این است که رهبران اتحادیه اروپا به پست جدید وزارت خارجه این اتحادیه، با چه چشمی نگاه می کنند.

اگر با صراحت صحبت کنیم باید بگوییم که دو نفری که برای مهمترین پست های اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده اند ممکن است خصوصیات مثبت زیادی داشته باشند و در شغل هایی که قبلا داشته اند موفقیت هایی به دست آورده باشند.

ولی هیچ یک از این دو نفر وزنه ای در صحنه بین المللی محسوب نمی شوند.

با توجه به این که نام تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا و نیز دیوید میلیبند، وزیر خارجه کنونی این کشور برای احراز بالاترین پست های اتحادیه اروپا، حد اقل مطرح شده بود به نظر می رسد تصمیم انتخاب افراد کمتر شناخته شده یک تصمیم آگاهانه که مو جب مناقشه و اعتراضی نمی شده، بوده است.

جلسه انتخاب رئیس و وزیر خارجه اتحادیه اروپا که بسیاری تصور می کردند تا ساعاتی از نیمه شب گذشته ادامه خواهد یافت، برخلاف انتظار خیلی زود پایان یافت.

تحلیلگران هم اکنون نتیجه گیری کرده اند که رهبران اتحادیه اروپا مایل نبودند کسی را انتخاب کنند که ممکن است آنان را تحت الشعاع قرار دهد یا مسیری جز آن که آنان می خواهند را انتخاب کند.

اکنون رهبران جدید اتحادیه اروپا باید کارمندان مجربی را انتخاب کنند که به آنان در اجرای نقش تازه شان کمک کنند.

ولی این که اروپا به صورت یک بازیگر مهم در صحنه سیاست جهانی در آید و نقشی مهمتر از نقش کنونی اش داشته باشد، چالشی است که همچنان به قوت خود باقی است.

مطالب مرتبط