تحقیقات در پی تیراندازی مرگبار: وضعیت مسلمانان در ارتش آمریکا

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفته تحقیقات مستقلی را انجام خواهد داد تا زمینه های تیراندازی مرگبار در پایگاه نظامی فورت هود مشخص شود، ضعف های داخلی احتمالی شناسایی شود و امکان تکرار چنین حادثه ای به حداقل برسد.

تصمیم رابرت گیتس، وزیر دفاع، برای انجام تحقیقات درحالی اعلام شده که کنگره آمریکا هم در حال انجام تحقیقات مستقلی است تا مشخص شود که سرگرد نضال مالک حسن پیش از دست بردن به اسلحه و کشتن 13 نظامی آمریکایی و مجروح کردن دهها تن دیگر، آیا قبل ازاین اقدام از ناحیه آژانس های نظامی، امنیتی و یا اطلاعاتی آمریکا تحت نظر بوده است یا خیر.

گزارش هایی در فردای تیراندازی در پایگاه فورت هود در رسانه ها مطرح شد که به موجب آنها، اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی، مدتی بود که به برخی فعالیت های این سرگرد ارتش مظنون شده بود. هرچند گزارش های بعدی حرف و حدیث های دیگری مطرح کردند.

در هرحال تصمیم وزارت دفاع برای انجام تحقیقاتی مجزا از تحقیق و تفحص کنگره، نشانگر آن است که دولت باراک اوباما در بالاترین سطح ممکن، نسبت به ریشه یابی این حادثه عزم خود را جزم کرده است.

باراک اوباما در اظهاراتی صریح، خواستار تحقیقات وسیعی شد. به گفته آقای اوباما "اگر قبل از وقوع تیراندازی، قصوری در پیشگیری از وقوع این حادثه اتفاق افتاده باشد، رسیدگی خواهد شد. علاوه بر آن، و مهم تر از هر چیز دیگر، ما باید نارسایی های احتمالی در سیستم را به سرعت شناسایی کرده و برطرف کنیم تا اجازه وقوع دوباره چنین عملی داده نشود."

ارتکاب اقدامات خشونت بار توسط نظامیان و یا نظامیان سابق امر بی سابقه یا حتی کم سابقه ای در آمریکا نیست. بزرگترین اقدام تروریستی در تاریخ آمریکا که در سال 1995 اتفاق افتاد و تنها پس از حملات یازدهم سپتامبر 2001 به رتبه دوم تنزل کرد، توسط یک نظامی سابق به نام تیموتی مک وی اتفاق افتاد که در جریان بمب گذاری در اوکلاهما سیتی جان 168 نفر را گرفت، 680 نفر را مجروح کرد و صدها میلیون دلار خسارت برجای گذاشت.

با این حال، از دید ناظران، اقدام سرگرد نضال مالک حسن در آتش گشودن به روی همقطاران نظامی اش در بزرگترین مجتمع نظامی جهان، موجی از نگرانی جدی را در میان ارتشیان و همچنین سیاستمداران آمریکا ایجاد کرده است. مسلمان بودن این سرگرد یک علت عمده برای نگرانی است.

سیاستمداران و مقامات نظامی آمریکایی همواره تاکید کرده اند که تیراندازی در فورت هود نباید به نتیجه گیری های شتابزده در مورد دین و عقاید مذهبی افراد منجر شود.

با این وجود در حال حاضر دو نوع نگاه به مسلمانان وجود دارد. یکی معتقد است که یک فرد مسیحی هر چه در عقاید مذهبی اش متعصب تر شود وطن پرست تر می شود ولی هرچه یک مسلمان در عقایدش راسخ تر شود تهدید بزرگتری را متوجه امنیت ملی آمریکا خواهد کرد. اما دیدگاه مقابل معتقد است که مسلمانان در جامعه آمریکا منشا خدمات بسیاری هستند و برخی تحرکات استثنایی نظیر اقدام مرگبار سرگرد نضال حسن، نباید دستمایه اتهام زنی های کلی و فراگیر به مسلمانان آمریکایی قرار گیرد.

پس از وقوع حملات یازدهم سپتامبر و بعد از آن حملاتی که در لندن، مادرید و برخی دیگر نقاط صورت گرفت و دست داشتن مسلمانان در آنها مطرح شد، و بعد از دو جنگی که در عراق و افغانستان توسط آمریکایی ها به راه افتاد، حساسیت هایی بوجود آمده که همچنان خود را در قالب های مختلف نشان می دهد. هوشنگ حسن یاری، استاد کالج نظامی سلطنتی کانادا که با شمار زیادی از نظامیان آمریکایی از نزدیک درتماس بوده فضای موجود در بین نظامیان مسلمان در ارتش آمریکا را چنین توصیف می کند:

"امروزه در ارتش آمریکا هزاران مسلمان حضور دارند، و اکنون در کانادا گروه کوچکی از مهاجران عقیدتی حضور دارند که به دلیل مخالفتی که با جنگ آمریکا در عراق و افغانستان دارند به کانادا نقل مکان کرده اند". به بیان آقای حسن یاری، روی دیگر سکه را نظامیان مسلمانی تشکیل می دهند که مشغول خدمت هستند و با وجود مسلمان بودن، وظیفه نظامی گری خود را انجام می دهند، هرچند دیدگاه های خود در مورد جنگ با کشورهای مسلمان را هم دارند.

با در نظر گرفتن چنین فضایی، علت حساسیت مقامات نظامی و سیاستمداران به واقعه ایی چون تیراندازی در پایگاه نظامی فورت هود مشخص تر می شود. حال باید منتظر ماند و دید که تحقیقات مختلفی که توسط نهادهای مختلف نظامی و سیاسی در آمریکا در حال انجام است به چه نتایجی دست خواهند یافت.