سوریه بدون شرط با اسرائیل مذاکره نمی کند

Image caption سوریه خواهان بازگرداندن بلندی های جولان است که اسرائیل آن را در اشغال خود دارد

یک مشاور رئیس جمهور سوریه گفته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سفر اخیرش به فرانسه از تمایل کشورش برای شروع مذاکرات بدون شرط با سوریه خبر داده است.

این در حالی است که سوریه تاکید می کند که پیش از شروع هر مذاکره ای، بلندی های جولان به این کشور بازگردانده شود.

بثینه شعبان از مشاوران بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به خبرنگاران عرب گفته است که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در مذاکراتش با بشار اسد، به نقل از بنیامین نتانیاهو گفته است که صلح با سوریه برای کشورش اهمیت دارد و خواهان آغاز مذاکرات بدون تاخیر و شرط با سوریه است.

خانم شعبان در عین حال تاکید کرده که رئیس جمهور سوریه گفته است که تنها در صورت دریافت تضمین از اسرائیل مبنی بر بازگرداندن بلندی های جولان، با مذاکرات صلح موافقت خواهد کرد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در دیدار با آقای سارکوزی خواهان آن شد که فرانسه از تلاش های ترکیه برای میانجیگری میان سوریه و اسرائیل حمایت کند.

روزنامه های اسرائیلی به نقل منابعی در دولت این کشور می گویند آقای نتانیاهو تمایل خود را برای ازسرگیری مذاکرات صلح با سوریه بدون هیچ شرطی اعلام کرده است.

اسرائیل از این که سوریه برای شروع مذاکرات شرط تعیین می کند، انتقاد می کند.

دیدار رئیس جمهور سوریه با نیکولا سارکوزی، دو روز پس از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهور فرانسه در پاریس انجام شد.

آقای نتانیاهو در این دیدار آمادگی خود را برای ملاقات با بشار اسد "در هر نقطه ای و در هر زمانی، بدون شرط" اعلام کرده بود.

بشار اسد در واکنش به این سخنان گفته بود اگر آقای نتانیاهو جدی است، باید گروهی کارشناس به ترکیه بفرستد و اگر در باره صلح جدی هستند، می توانند در این باره صحبت کنند.

ترکیه میان اسرائیل و سوریه میانجیگری کرده اما این تلاش ها از ماه مارس امسال متوقف شد.

آخرین مذاکرات صلح دو کشور از دسامبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد. این مذاکرات در سال ۲۰۰۰ به دنبال عدم حل مساله بلندی های جولان، با بن بست مواجه شد.

اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بلندی های جولان را به خاک خود ضمیمه کرد، امری که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

مطالب مرتبط