پناهندگان سریلانکا 'آزاد می شوند'

Image caption سریلانکا بیش از سه دهه دستخوش جنگ داخلی بود

مقام های سریلانکا گفته اند تمامی پناهندگانی که از زمان شکست ببرهای تامیل در ماه مه (اواخر اردیبهشت امسال) در اردوگاه های دولتی اسکان داده شده اند، از آغاز ماه آینده میلادی اجازه خواهند داشت که این اردوگاه ها را ترک کنند.

باسیل راجاپاکسه، برادر و مشاور ویژه مهیندر راجاپاکسه، رییس جمهوری سریلانکا گفت اردوگاه های شمال این کشور که هنوز محل اسکان بیش از 130 هزار تن از پناهندگان تامیل است، باز خواهد شد و ساکنان آنها می توانند آزادانه رفت و آمد کنند و به دیدن دوستان و اقوامشان بروند.

این اردوگاه ها در ماه مه برای اسکان دادن تامیل هایی که قبل از پایان جنگ داخلی سریلانکا از مناطق جنگزده فرار می کردند، ایجاد شد.

وی تایید کرد که مقام های سریلانکا قصد دارند تمامی اردوگاه ها را تعطیل کنند و ساکنان آنها را تا آخر ژانویه، در جاهای دیگر اسکان دهند.

سازمان ملل متحد و آژانس های امدادرسانی از سیاست دولت سریلانکا در نگهداری اجباری افراد در اردوگاه ها انتقاد کرده اند اما مقام های سریلانکا می گویند برای نظارت و کنترل هر گونه تماس مردم با شورشیان، به چنین سیاستی نیاز داشته اند.

تلویزیون دولتی سریلانکا روز 28 اردیبهشت به نقل از منابع نظامی این کشور گزارش کرد که مقاومت شورشیان مسلح تامیل که در محاصره نیروهای دولتی بودند به طول کامل در هم شکسته و ولوپیلای پرابهاکاران، رهبر سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام، در جریان این نبرد نهایی کشته شد.

شورشیان ببرهای تامیل به مدت بیش از سه دهه برای کسب استقلال در شمال و شرق سریلانکا، با دولت مرکزی این کشور می جنگیدند.

سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل در سال 1976 تاسیس شد و در سال های بعد، خواستار جدایی مناطق تامیل نشین در شمال و شرق این کشور و ایجاد کشور مستقل در این مناطق شد.

از سال 1983، ببرهای تامیل عملیات خشونت آمیز، از جمله بمب گذاری، آدم ربایی، ترور، عملیات انتحاری و حمله به مراکز دولتی را برای دستیابی به هدف خود در پیش گرفت و چریک های این سازمان بخش هایی از مناطق شمال و شرق سریلانکا را عملا در اختیار خود گرفتند.

از اواخر دهه 1990، نفرات مسلح ببرهای تامیل توانستند موقعیت خود را در مناطقی که بر آنها مسلط شده بودند تحکیم بخشند و عملا نوعی دولت خودمختار را در شمال سریلانکا ایجاد کنند.

در سال 2006 ارتش سریلانکا به حملات گسترده ای علیه مواضع تامیل ها دست زد و توانست به تدریج بخش عمده ای از مناطق تحت تسلط آنان را در اختیار بگیرد. این درگیری ها، اواخر اردیبهشت امسال با شکست کامل ببرهای تامیل پایان یافت.

مطالب مرتبط