عربستان استفاده از گلوله های فسفری را تکذیب کرد

سربازان سعودی-آزشیو
Image caption شورشیان یمنی می گویند سربازان عربستان سعودی به مواضع آنها در داخل خاک یمن حمله کردند.

مقامات عربستان سعودی اتهام استفاده از گلوله های فسفری در جریان حمله به شورشیان شیعه مذهب شمال یمن را تکذیب کرده اند.

شورشیان حوثی روز گذشته 20 نوامبر، اعلام کرده بودند که منطقه مسکونی ملاحیت، در نزدیکی مرز عربستان هدف اصابت گلوله های فسفری قرار گرفته است.

شورشیان یک نوار ویدیویی در اینترنت گذاشته بودند که سوختن ساختمان های یک دهکده را که ظاهرا مردمش فرار کرده اند، نشان می داد.

ولی در این نوار دلیلی برای اثبات این ادعا که درحمله به مناطق شورشیان از گلوله های فسفری استفاده شده ارائه نشده بود.

استفاده از این گلوله ها در مناطقی که سرپوشیده نیست به منظور پوشش و استتار قانونی است ولی در نقاطی که ممکن است موجب آسیب به غیرنظامیان شود استفاده آن ممنوع اعلام شده است.

هفته گذشته مقامات عربستان سعودی اعلام کردند تا هنگامی که شورشیان دهها کیلومتر از مرز عربستان سعودی به داخل خاک یمن عقب نشینی نکرده اند به بمباران شمال یمن ادامه خواهند داد.

دولت یمن در تاریخ 19 نوامبر، اعلام کرد که نیروهای دولتی یمن در جریان درگیری با شورشیان شیعه مذهب حوثی علی القطوانی، یکی از رهبران آنان را به قتل رسانده و کنترل منطقه ملاحیت، در استان سعده را به دست گرفته اند.

در جریان درگیری با شورشیان در مرز یمن یک سرباز عربستان سعودی نیز کشته شده بود.

شورشیان شیعه مذهب حوثی که از تبعیض هایی که می گویند دولت یمن علیه آنان قائل می شود شکایت دارند، می خواهند عربستان در مناقشه آنان با دولت یمن مداخله نکند.

آنها عربستان سعودی را متهم می کنند که از نیروهای مسلح ارتش یمن حمایت کرده و به این نیروها اجازه می دهد از داخل خاک عربستان به حملاتی علیه مواضع شورشیان دست بزنند.

هر دو کشور این اتهام را رد کرده اند.

دولت یمن شیعیان حوثی را متهم کرده که خواستار برقراری حکومت مذهبی شیعه زیدی هستند و از جانب ایران حمایت می شوند.

شیعیان زیدی اکثریت جمعیت شمال یمن را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط