مرگ چهار زائر حج به علت آنفلوآنزای خوکی

Image caption در مراسم حج سالانه سه میلیون نفر شرکت می کنند

عربستان سعودی می گوید چهار نفر که در مراسم سالانه حج شرکت کرده بودند، به علت آنفلوآنزای خوکی درگذشته اند.

وزارت بهداشت عربستان سعودی می گوید این چهار نفر اهل این کشور نبوده و از کشور دیگری به عربستان سفر کرده بودند. مقامات این وزارتخانه تاکید کرده اند این افراد توصیه های پزشکی گوشزد شده برای تزریق واکسن آنفلوآنزای خوکی را نادیده گرفته بودند.

سه نفر از کشته شدگان بالای هفتاد سال سن داشتند و تبعه هند، مراکش و سودان بودند. نفر چهارم دختر هفده ساله ای از نیجریه اعلام شده است.

در مراسم حج سالانه سه میلیون نفر شرکت می کنند اما مقام های عربستان امسال به علت شیوع آنفلوآنزای خوکی به زائران مسلمانی که در برابر این بیماری مقاوم نیستند، هشدار داده که از شرکت در مراسم خودداری کنند.

مقامات پزشکی عربستان می گویند دوازده زائر نیز در همین ارتباط تحت درمان قرار گرفته اند که پس از درمان از بیمارستان ترخیص شده اند و چهار نفر دیگر نیز در قرنطینه به سر می برند.

آنفلوآنزای خوکی در عربستان سعودی جان هفتاد نفر را گرفته و بیش از هفت هزار نفر در این کشور به این بیماری آلوده شده اند.

برای مراسم حج امسال، عربستان بیست هزار مامور بهداشتی به مکه، مدینه و جده اعزام کرده است. ماموران عربستان در مرزها نیز مراقب ورود افراد آلوده به آنفلوآنزای خوکی به کشور هستند و این نوع افراد را در صورت ورود در قرنطینه نگه می دارند.

عربستان از زائران خواسته تا واکسن آنفلوآنزای خوکی را پیش از ورود تزریق کنند و در صورتی که این اقدام انجام نشود، این افراد در خاک عربستان واکسینه می شوند.

زائران ایرانی و واکسن آنفلوآنزا

حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزارت بهداشت ایران در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته است که ایران زائران خود را از تزریق واکسن در عربستان منع کرده است.

آقای امامی رضوی گفته است که ایران واکسن مورد استفاده عربستان را تائید نکرده و به همین دلیل به حجاج ایرانی توصیه شده که از این واکسن "فعلا" استفاده نکنند.

معاون وزارت بهداشت افزوده که ایران نمی داند که این واکسن در کجا تولید شده و آیا مورد تائید سازمان بهداشت جهانی هست یا خیر.

او تاکید کرده که برای هنگام بازگشت حجاج از عربستان برنامه بازدارنده ای مانند قرنطینه در نظر گرفته نشده و اگر حجاج ایرانی آموزش های لازم برای جلوگیری از انتقال این بیماری را یاد گرفته و اجرا کنند، در صورت بیماری نیز این مرحله را رد می کنند.

در ایران به گفته مقامات رسمی، بیش از شصت نفر به علت آنفلوآنزای خوکی جان خود را از دست داده اند

مطالب مرتبط