'کریسمس سفید' در ایتالیا جنجال برانگیخت

Image caption شهرستان کوکالیو فقط هفت هزار نفر جمعیت دارد

ابتکاری محلی برای تصفیه کردن یک شهرستان در شمال ایتالیا از مهاجران غیرقانونی باعث اختلاف نظر و بحث و جدل در سطح این کشور شده است.

شورای محلی کوکالیو، که توسط حزب راستگرای لیگ شمالی هدایت می شود، به تازگی برای ردیابی و اخراج مهاجران غیرقانونی در این شهرستان، برنامه تجسس خانه به خانه را راه اندازی کرده است.

این طرح، که در ابتدا به "کریسمس سفید" شهرت یافت، در روز 25 دسامبر (مصادف با برگزاری عید کریسمس)، پایان می یابد.

کوکالیو شهرستانی کوچک با هفت هزار نفر جمعیت است و در استان برشیا در شمال ایتالیا قرار دارد.

حدود 25 درصد از ساکنان این شهرستان مهاجرند.

بنا به قوانین جدید امنیتی، که تابستان امسال در ایتالیا به اجرا درآمده است، شواری همه شهرستان های این کشور اجازه دارند مدارک اقامت ساکنان خود را کنترل کنند و اگر کم و کاستی بود آنها را از کشور اخراج کنند.

اما اوایل این هفته روزنامه ایتالیایی و چپ گرای لا ریپابلیکا، گزارشی چاپ کرد و در آن آورد که کوکالیو عملیات امنیتی دو ماهه خود را با عنوان "کریسمس سفید" سر زبان ها انداخته است. افشا شدن این عنوان باعث خشم مردم در سراسر ایتالیا شده است.

مخالفان دولت ایتالیا، کلیساهای محلی، خود مهاجران و "سی جی آی ال"، بزرگترین اتحادیه کارگری در ایتالیا، همگی ابراز ناخشنودی کرده اند.

برخی تا آنجا پیشرفته اند که گفته اند از آنجایی که این حرکت به روح رافت و مشارکت در ایام عید کریسمس پشت کرده است، فرقی با فاشیسم ندارد، نژاد پرستی بی پروا و ضد مسیحیت است.

یکی از سخنگویان شهرستان کوکالیو روز چهارشنبه در تلویزیون سراسری به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت این نام به این دلیل انتخاب شده است که پایان دوره دو ماهه تجسس خانه به خانه با عید کریسمس مصادف شده است و عید کریسمس معمولا عید سفید نامیده می شود- پس انتخاب آن نه معنی ضمنی دینی دارد نه نژادپرستانه.

سناتورهای ایتالیا که توجیه نشده اند از روبرتو مارونی، عضو حزب لیگ شمالی که در پارلمان این کشور امور وزارت کشور را دنبال می کند، خواسته اند تا مفهوم عملیات "کریسمس سفید" را توضیح دهد.

حزب لیگ شمالی در این باره تحقیق کرده است و سخنگوی این حزب در این باره گفت: "شخصا با شهردار کوکالیو حرف زده ام و او به من گفت در اسناد اداری آنها این نام دیده نمی شود. فقط روزنامه چپ گرای لا ریپابلیکا این نام احمقانه را مطرح کرده است. شهرستان کوکالیو فقط یک قانون را اجرا کرده است."

خانم نیکولتا ماجی افزود که لا ریپابلیکا در پی آن بوده است که حزب لیگ شمالی را نژادپرست نشان دهد و بی اعتبار کند چون این حزب به طور فزاینده ای در ایتالیا محبوبیت می یابد.

این طرح هر چه اسمش باشد ادامه خواهد داشت؛ اما این شهرستان هنوز آمار و ارقامی از مهاجرانی که احتمالا اخراج کرده است، منتشر نکرده است.

مطالب مرتبط