سفر وزیر اسرائیلی به ترکیه برای مرمت روابط

Image caption با شدت گرفتن تنش میان ترکیه و اسرائیل، برخی فروشگاه های اسرائیلی محصولات ترکیه از جمله قهوه ترک را تحریم کردند

یک وزیر دولت اسرائیل با سفر به ترکیه، خواهان بهبود و تقویت روابط اسرائیل با این کشور شده است.

بنیامین بن الیعازر، وزیر بازرگانی و صنعت اسرائیل که امروز دوشنبه بیست و سه نوامبر به استانبول سفر کرده گفته است ترکیه می تواند به حل مشکلات خاورمیانه کمک کند.

ترکیه سال گذشته و در زمان نخست وزیری اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل میزبان مذاکرات غیرمستقیم میان سوریه و اسرائیل شد که البته نتیجه ای به بار نیاورد.

سفر آقای الیعازر، اولین سفر یک وزیر اسرائیلی به ترکیه از زمستان سال پیش به این طرف است. از آن زمان روابط دو کشور با تنش همراه بوده است.

این سفر در حالی صورت می گیرد که آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل روز یکشنبه گفته بود که ترکیه به علت انتقاداتی که از اسرائیل کرده، نمی تواند بین کشورش و سوریه میانجیگری کند.

آقای بن الیعازر گفته است که او برای رهبران ترکیه از زبان نخست وزیر اسرائیل این پیام را آورده که کشورش خواهان زدودن ابرهایی است که روابط با ترکیه را تیره کرده است.

طی دهه های گذشته، ترکیه از متحدان اصلی اسرائیل در منطقه بوده است. روابط نزدیک اسرائیل با ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان، اهمیت ویژه ای برای این کشور داشته است.

به دنبال تهاجم نظامی اسرائیل به غزه، روابط اسرائیل با ترکیه تیره شد.

درگیری لفظی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در زمان اجلاس سالانه داووس نیز به این تنش ها افزود.

آقای اردوغان در آن نشست، غزه را "یک زندان با فضای باز" خوانده و گفته بود مردم غزه برای دسترسی به اقلام ابتدایی مورد نیاز خود نیز به کسب مجوز از اسرائیل نیاز دارند.

نخست وزیر ترکیه همچنین حملات نظامی اسرائیل در غزه را غیرقابل قبول توصیف کرده و گفته بود که در جریان این حملات، صدها تن از ساکنان غزه کشته شدند در حالی که اسرائیل متحمل تلفات چندانی نشد.

مطالب مرتبط