نمایشگاه ملی ایران در تاجیکستان

نمایشگاه کالاهای ایرانی در دوشنبه
Image caption بیش از 60 شرکت ایرانی در این نمایشگاه با فراورده های خود شرکت دارند

نمایشگاه کالاهای ایرانی با هدف نمایش تولیدات بیش از 60 شرکت ایرانی و تقویت روابط اقتصادی تاجیکستان و ایران در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان افتتاح شده است.

امضای قراردادهای همکاری میان صاحبکاران ایرانی و تاجیک و راه اندازیهای خطوط تولید در تاجیکستان از اهداف اصلی این نمایشگاه عنوان شده است.

علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان در روز دوشنبه، 23 نوامبر در مراسم افتتاح نمایشگاه ملی ایران گفت که این تدبیر بزرگ نمایش کالاهای ایرانی محسوب شده و در آن از 62 شرکت ایران شرکت کرده اند.

به گفته آقای شعردوست، تا حال در تاجیکستان 10 نمایشگاه تخصصی ایران برگزار شده و این امر به امضای سندهای زیاد همکاری میان کارخانه و موسسات این دو کشور از تاسیس کارخانه های مشترک منجر شده است.

شریف سعید، رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان نیز برگزاری همچنین نمایشگاهها را به رشد بیشتر همکاریهای اقتصادی و تجارتی و افزایش میزان تبادل کالا میان تاجیکستان و ایران و جلب سرمایه بخش خصوصی ایران به بخش خصوصی تاجیکستان مهم و سازنده ارزیابی کرد.

صاحبکاران تاجیک شریک می جویند

محمد امین، صاحبکار از ناحیه وحدت تاجیکستان گفت که به قصد پیدا کردن شریک کاری معتمد در زمینه تولید و صدور مواد غذایی به این نمایشگاه آمده است.

آقای امین تاکید کرد که عمدتا او مواد غذایی را از ایران وارد کرده و در تاجیکستان به فروش می رساند.

هم اکنون محمد امین با مسئولان شرکت "آماده لذیذ" که کالاهای خود را به نمایش گذاشته اند، راههای همکاریهای متقابلا سودمند را بررسی می کند.

امین شریفی، یک تن از مسئولان این شرکت ایرانی گفت که هنوز موضوع تاسیس کارخانه مشترک تولید مواد غذایی در تاجیکستان مطرح نشده و حالا جانب ایرانی در حال آموزش بازار این کشور هستند.

کارشناسان تاجیک می گویند که همه ساله در تاجیکستان حاصل فراوان میوه و سبزیجات پرورش شده، ولی به دلیل کمبود کارخانه های کارکرد بخش اعظم این نوع محصول کشاورزی تلف می شوند.

Image caption آقای نامجوی می گوید که قصد دارد به تاجیکستان قندیل (لوستر) و لامپهای کم مصرف صادر کند

گفته می شود، در شرایط فعلی صاحبکاران تاجیک به وارد کردن تجهیزات مدرن و برای بسته بندی جوابگوی معیارهای بین المللی شربت و آب میوه به سرمایه خارجی نیاز دارند.

علی نامجوی، مسئول شرکت "نامجوی" شهر مشهد ایران می گوید که قصد دارد به تاجیکستان قندیل (لوستر) و لامپهای کم مصرف صادر کند و از این لحاظ به شریک تاجیک نیاز دارد.

آقای نامجوی گفت که فعلا قیمت لامپهای کم مصرف ایرانی در مقایسه به لامپهای مشابه در بازار تاجیکستان گرانتر بوده اما در صورت پیدا کردن شریک کاری و وارد کردن میزان زیاد لامپها به این کشور ارزش آنها به طور قابل ملاحظه کاهش خواهد یافت.

نمایندگان این شرکت گفتند که تا حال با جانب تاجیکستان در زمینه تاسیس کارخانه مشترک تولید لامپهای کم مصرف در این کشور گفتگویی انجام نشده است.

ضمنا، مقامات سفارت ایران در تاجیکستان در هفته گذشته ابراز داشتند که نمایندگان دو شرکت تولید لامپهای ایرانی وارد تاجیکستان شده و با صاحبکاران تاجیک موضوع تاسیس کارخانه مشترک تولید لامپهای کم مصرف را مطرح کرده اند.

اما روشن نیست که در این زمینه موافقت حاصل شد یا خیر و اینگونه کارخانه ها چه وقت و در کدام مناطق تاجیکستان بنیاد خواهند شد.

ایران شریک استراتژی تاجیکستان

مقامات تاجیکستان ایران را از شریکان استراتژی این کشور عنوان کرده اند.

طبق اطلاع رسمی، ایران در بخشهای انرژی، راهسازی، کشاورزی و بهداشت و بخشهای دیگر تاجیکستان سرمایه های زیاد وارد کرده است.

از جمله نیروگاه سنگتوده-2 با توانایی 220 مگاوات با سرمایه ایران احداث می شود. تونل "استقلال" در شمال تاجیکستان که طولش 5 کیلومتر است، از جانب شرکت ایرانی "صابر اینترنیشنل" بنیاد گردیده است.

همچنین در بخش پرنده پروری یا مرغداری، نساجی و کارکرد محصولات کشاورزی کارخانه های مشترک تاجیکستان و ایران فعالیت می کنند.