حامی سابق پوتین: روسیه به 'کشور مجرمان' تبدیل شده است

بیل براودر
Image caption براودر: روسیه به کشور مجرمان تبدیل شده است

یکی از حامیان قدیمی دولت روسیه دولت این کشور را به ارتکاب اقدامات مجرمانه متهم ساخته است.

بیل براودر، بازرگان آمریکایی که زمانی از جمله بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در روسیه و از طرفداران جدی دولت این کشور محسوب می شد، در مصاحبه با بی بی سی با اشاره به کشته شدن یکی از نزدیکان خود در زندانی در روسیه، گفته است که روسیه به کشور مجرمان تبدیل شده است.

این سخنان پس از برگزاری مراسم ترحیم سرگئی ماگنیتسکی، مشاور حقوقی موسسه سرمایه گذاری متعلق به آقای براودر، ایراد شد که خبر درگذشت او در زندانی در روسیه اخیرا انتشار یافت.

آقای ماگنیتسکی، سی و هفت ساله، به اتهام تخلفات مالیاتی بازداشت شده و در انتظار محاکمه در زندان بود.

بیل براودر مقامات دولت روسیه را مسئول مرگ سرگئی ماگنیتسکی معرفی کرده و گفته است که از آنجا که آقای ماگنتسکی از امضای اعترافنامه جعلی خودداری می ورزید، مقامات زندان نیز از رسیدن داروهای مورد نیاز به او جلوگیری کردند.

مقامات دولتی روسیه علت مرگ این حقوقدان روسی را ناشی از مشکلات طبیعی و در اثر "ایست قلبی" گزارش کرده و گفته اند که شواهدی از اقدامات مجرمانه در این حادثه به دست نیامده است.

به گفته منابع دولتی روسیه، پس از مرگ سرگئی ماگنیتسکی تحقیقات لازم شامل کالبد شکافی بر روی جسد او صورت گرفت اما خانواده وی خواستار انجام کالبد شکافی توسط کارشناسان مستقل شده اند.

همزمان، دولت روسیه آقای براودر را "خطری برای امنیت ملی، نظم عمومی سلامت اجتماعی" این کشور معرفی و حکم بازداشت بین المللی علیه او صادر کرده اند.

حامی سابق، مخالف فعلی

ویلیام (بیل) فلیکس براودر، متولد آمریکا، نوه ارل براودر، دبیرکل حزب کمونیست ایالات متحده در دهه های 1930 و 1940 است و جد او بعدها به دلیل اختلافات درون حزبی، از حزب اخراج شد.

Image caption بیل پراودر زمانی از حامیان جدی ولادیمیر پوتین بود

پس از سقوط شوروی، بیل براودر موسسه مالی هرمیتاژ کپیتال را در روسیه تاسیس کرد و برای سالها، معتبرترین تحلیلگر شرایط اقتصادی و مالی این کشور محسوب می شود.

دیدگاه های آقای براودر در مورد زمینه سرمایه گذاری در روسیه بر تصمیم بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تاثیری تعیین کننده داشته است.

بیل براودر و شرکت هرمیتاژ کپیتال به خصوص از جمله حامیان پرنفوذ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری سابق و نخست وزیر فعلی روسیه محسوب می شدند.

روابط دولت روسیه و آقای براودر، که یکی از سهامداران عمده شرکت گازپروم نیز بوده است، پس از آنکه وی مقامات وزارت کشور روسیه را به اختلاس مبلغ دویست و سی میلیون دلار از بودجه دولتی متهم کرد تیره شد.

دولت روسیه نیز متقابلا بیل براودر را عنصر نامطلوب توصیف کرد و اجازه ورود به روسیه را به او نداد و بعدا، شرکت هرمیتاژ کپیتال را به تخلف های مالی متهم ساخت.

با ادامه افشاگری های بیل براودر، دولت روسیه در سال 2006 او را در فهرست سیاه کسانی قرار داد که "برای امنیت ملی روسیه" خطرناک محسوب می شوند.

یک سال پیش هم سرگئی ماگنیتسکی که وکالت این شرکت را برعهده داشت به اتهام تخلف های مالیاتی بازداشت و زندانی شد و اخیرا در زندان درگذشت.

مطالب مرتبط