پارلمان عراق اصلاحیه قانون انتخابات را تصویب کرد

طارق الهاشمی
Image caption طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهوری عراق قبلا نیز با قانون انتخابات این کشور مخالفت کرده بود

پارلمان عراق اصلاحیه قانون انتخابات این کشور را تصویب کرده است.

طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهوری عراق هفته گذشته این قانون را رد کرده بود.

آقای هاشمی خواستار اختصاص کرسی های بیشتری در پارلمان عراق به چندین میلیون عراقی است که از خشونت های این کشور فرار کرده و در خارج زندگی می کنند و این احتمال وجود دارد که مجددا این اصلاحیه را وتو کند.

پارلمان عراق قرار بود به دو موضوع رسیدگی کند.

مسئله اول تعداد کرسی هایی بود که به عراقی های خارج از کشور اختصاص می یافت و موضوع دیگر خطر تحریم انتخابات توسط کردهای عراقی بود که تعداد کرسی هایی را که برای آنان در پارلمان در نظر گرفته شده بود کافی نمی دانستند.

با مصالحه هایی که از جانب جناح نمایندگان شیعه و نیز کردها صورت گرفت، اصلاحیه قانون انتخابات با اکثریت قابل ملاحظه ای به تصویب رسید.

بنا بر توافق به دست آمده رای دهندگان عراقی مقیم خارج می توانند برای تعیین نماینده از استانی که قبلا در آنجا زندگی می کردند، رای دهند.

برای رسیدگی به شکایت کردها، توافق شد که برای تعیین تعداد نمایندگان، جمعیت استان ها که در حقیقت حوزه انتخاباتی محسوب می شوند، به نسبت دو ممیز 8 درصد، بیشتر محاسبه شود.

با این محاسبه به کردهای عراقی در مقایسه با قانون انتخاباتی که در اوایل ماه جاری میلادی به تصویب رسیده بود، کرسی های بیشتری در پارلمان تعلق می گرفت.

ولی افزایش این کرسی ها به معنای این است که از تعداد نمایندگان سنی ها در پارلمان کاسته خواهد شد.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید انتظار می رود طارق الهاشمی با این اصلاحیه مخالفت کرده و قانون انتخابات را دوباره به پارلمان بازگرداند.

قرار است انتخابات پارلمانی عراق در ماه ژانویه سال آینده میلادی برگزار شود.

مطالب مرتبط