احتمال آزادی سرباز اسرائیلی توسط حماس

نوار ویدیویی شالیط
Image caption اسرائیل اخیرا در برابر دریافت نوار ویدیویی گلعاد شالیط، بیست زندانی فلسطینی را آزاد کرد

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل که به قاهره سفر کرده است پس از مذاکره با حسنی مبارک همتای مصری خود گفت احتمال آزادی گلعاد شالیط سرباز اسرائیلی که در اسارت گروه حماس است افزایش یافته است.

گلعاد شالیط در ژوئن سال 2006 در مرز نوار غزه در جریان یورش پیکارجویان فلسطینی گرفتار آمد.

از آن هنگام تا کنون مذاکرات برای مبادله وی با زندانیان فلسطینی جریان داشته ولی به نتیجه نرسیده بود.

آقای پرز در قاهره به خبرنگاران گفت: "تردیدی نیست که پیشرفت واقعی در مسئله گلعاد شالیط صورت گرفته ولی جزئیات باید محرمانه نگاه داشته شود."

پیشتر، کانال تلویزیونی العربیه، به نقل از مقامات ارشد حماس اعلام کرده بود که آزادی گلعاد شالیط ممکن است در روزهای آینده صورت گیرد

تیم فرانک، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید صرف اشاره آقای پرز به این موضوع حائز اهمیت زیادی است چون مقامات اسرائیلی تا کنون از هرگونه اظهار نظر در مورد به نتیجه رسیدن مذاکرات خودداری می کردند.

ولی اکنون هم اسرائیلی ها و هم فلسطینیان در این باره اظهار نظر کرده اند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید تا کنون شایعات زیادی در مورد چانه زنی ها بر سر آزادی گلعاد شالیط شنیده می شد ولی پس از آنکه یک میانجی آلمانی اخیرا فعالیت برای به توافق رسیدن دو طرف را شروع کرد شانس به نتیجه رسیدن تلاش ها برای آزادی وی افزایش یافت.

در اکتبر گذشته برای اولین بار حماس در قبال آزادی بیست زن فلسطینی که در اسرائیل زندانی بودند، نوار ویدیویی که زنده بودن گلعاد شالیط را ثابت می کرد، در اختیار این کشور قرار داد.

در این نوار ویدیویی گلعاد شالیط می گفت که حالش خوب است و با او خوشرفتاری می شود.

وی اظهار امیدواری کرده بود که دولت بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل فرصت را از دست نداده و برای آزادی وی با حماس به توافق برسد.

مطالب مرتبط