سفر هیات دیپلماتیک اسرائیل به عمان

یوسی گال، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل
Image caption یوسی گال، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل

دولت عمان سفر دیپلمات های اسرائیلی به این کشور را تائید کرد اما گفت هیات اسرائیلی دیداری با وزیر خارجه این کشور نداشته است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در شماره امروز خود نوشته است که یوسی گال، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در حاشیه نشست "مرکز تحقیقاتی نمک زدایی خاورمیانه" دیدار کرده است.

این هیات روز یکشنبه به عمان سفر کرده و امروز سه شنبه به اسرائیل باز خواهد گشت.

در مرکز تحقیقات نمک زدایی خاورمیانه که در سال 1996 تاسیس شد، عمان، اردن، تشکیلات خودگردان فلسطینی، هلند، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، قطر و آمریکا حضور دارند. این مرکز که در مسقط مستقر است به مسایل آب در منطقه می پردازد.

یک مقام وزارت خارجه عمان که نامش فاش نشده در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفت که دیپلمات های اسرائیلی با بدر بن حامد البوسعیدی، دبیر ارشد وزارت خارجه عمان دیدار کرده اند.

روزنامه هاآرتص نوشت که یک دیپلمات اسرائیلی سفر این هیات دیپلماتیک به عمان را تائید کرده اما در باره دیدار با وزیر خارجه عمان توضیحی نداده است.

روزنامه هاآرتص گفته که در این سفر در باره روند صلح خاورمیانه مذاکره شده است.

اسرائیل در عمان یک دفتر تجاری دارد که در سال 1996 افتتاح شد. این دفتر در سال 2000 به دنبال شروع انتفاضه دوم فلسطینیان تعطیل شد.

اسرائیل همچنین در سال 1996 دفتر تجاری خود را در قطر گشود که این دفتر در ژانویه امسال به دنبال تهاجم نظامی اسرائیل به غزه در اقدامی اعتراضی از سوی قطر بسته شد.

مطالب مرتبط