پایان دوره تنش در روابط اسرائیل و ترکیه؟

Image caption احمد داوود اوغلو و بنیامین بن الیعازر

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است که بحران اخیر در روابط کشورش با اسرائیل پایان یافته است.

وزیر خارجه ترکیه این سخنان را در پایان دیدارش با بنیامین بن الیعازر، وزیر بازرگانی و صنعت اسرائیل بیان کرد. این اولین سفر یک مقام بلندپایه اسرائیل از ترکیه طی یک سال گذشته به شمار می رود.

آقای بن الیعازر در طول مدت سفرش با عبدالله گل، رئیس جمهور و وجدی گونول، وزیر دفاع ترکیه دیدار کرده است.

ترکیه از منتقدان جدی عملیات اسرائیل در غزه در ژانویه امسال بود و سطح روابطش با اسرائیل را طی ماه های گذشته کاهش داده است. این در حالی است که این کشور طی همین ماهها، روابط خود با ایران و سوریه را گسترش داده است.

به نظر، ترکیه و اسرائیل، هر دو مایل هستند تا اختلافات سال گذشته را پشت سر بگذارند.

وزیر خارجه ترکیه تحلیل خود را چنین عنوان کرد که دوره بحران در روابط دو کشور پایان یافته است.

وزیر دولت اسرائیل نیز این اختلافات را به یک نزاع خانوادگی تشبیه کرده است.

همین که آقای گل، بنیامین بن الیعازر را به حضور پذیرفت، نشانه آشکار و روشنی از سوی ترکیه قلمداد شده که می خواهد به جنگ لفظی میان دو کشور طی ماه های اخیر پایان داده شود.

این جنگ لفظی منجر به آن شد تا ترکیه از حضور اسرائیل در یک مانور نظامی ناتو در خاک خود جلوگیری کند. ترکیه همچنین رفتار غیر انسانی اسرائیل با فلسطینیان را محکوم کرد.

با گسترش سریع روابط ترکیه با همسایگانش، این باور در میان عده ای رواج پیدا کرد که ترکیه توجهات خود را از متحدان سنتی غربی اش، به سمت و سوی دیگری معطوف کرده است.

دولت ترکیه تغییر در سیاست خارجی خود را رد می کند.

ترکیه می گوید سیاست خارجی این کشور بر پایه "نداشتن مشکل" بنا شده است و این جا را برای داشتن روابط خوب با همه کشورها از شرق و غرب مهیا می کند.

البته برخی مقام های حزب حاکم عدالت و توسعه می گویند روابط با اسرائیل به مانند دهه گذشته اهمیت ندارد و این روابط هم نمی تواند بدون بهبود وضعیت فلسطینیان به وضعیت گذشته خود بازگردد.

بنیامین بن الیعازر در سفر خود به ترکیه ترجیح داده که همکاری های تجاری و نظامی را محور مذاکراتش در این کشور قرار دهد. این بخش از روابط دو کشور هنوز مستحکم باقی مانده است اما حتی در این بخش ها هم اختلافاتی وجود دارد.

ترکیه تهدید کرده که سفارش خود برای خرید هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی را که چهار سال پیش ارائه کرده، لغو می کند. این کشور می گوید این اقدام را نه به خاطر غزه بلکه به دلیل تاخیر در ارسال سفارش می کند.

مطالب مرتبط