احتمال مخالفت مجدد با قانون انتخابات عراق

طارق الهاشمی
Image caption طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهوری عراق قبلا نیز با قانون انتخابات این کشور مخالفت کرده بود

در پی تصویب اصلاحیه قانون انتخابات عراق در پارلمان این کشور، طارق الهاشمی معاون رئیس جمهوری عراق می گوید احتمال دارد برای دومین بار این قانون را وتو کند.

آقای هاشمی که سنی مذهب است، هفته گذشته این قانون را رد کرده و به این ترتیب برگزاری انتخابات عمومی در ماه ژانویه را با مشکل بیشتر روبرو کرده بود.

در بیانیه ای که دفتر آقای هاشمی انتشار داده، آمده است که پیش نویس ترمیم شده قانون انتخابات مغایر قانون اساسی عراق و غیر منصفانه است و آقای هاشمی مانند قانون انتخابات قبلی با آن برخورد خواهد کرد.

آقای هاشمی خواستار اختصاص کرسی های بیشتری در پارلمان عراق به چندین میلیون عراقی است که از خشونت های این کشور فرار کرده و در خارج زندگی می کنند.

روز گذشته با مصالحه هایی که از جانب جناح نمایندگان شیعه و نیز کردها صورت گرفت، اصلاحیه قانون انتخابات با اکثریت قابل ملاحظه ای به تصویب رسید.

بنا بر توافق به دست آمده رای دهندگان عراقی مقیم خارج می توانند برای تعیین نماینده از استانی که قبلا در آنجا زندگی می کردند، رای دهند.

جیم میور، برنگار بی بی سی می گوید با توجه به این که کمیسیون انتخاباتی برای تهیه مقدمات برگزاری انتخابات به 60 روز فرصت نیازمند است، به نظر می رسد که به تعویق انداختن انتخابات امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مطالب مرتبط