رعایت بهداشت؟

پوستر تبلیغاتی
Image caption نگرانی از شیوع آنفلوآنزای خوکی حج امسال را تحت تأثیر قرار داده است

امروز در مکه یک نفر که در فاصله بیست سانتیمتری من ایستاده بود، جلوی چشم همه انگشت های شست و نشانه اش را دو طرف دماغش گرفت و یک فین حسابی کرد روی زمین و دریغ از یک دستمال که اقلا دستش را با آن پاک کنه. بعد هم دستش را با لباسش تمیز کرد. حالا اینکه مرتب می گن تو دستتون دستمال داشته باشید که در آن عطسه کنید تا ذرات آن در هوا پخش نشه، پیشکش.

با واکسن و دارو می شه از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی جلوگیری کرد. در واقع هم حجاج از همان بدو ورود به فرودگاه جده، کنترل می شوند و در صورت لزوم، به آنها قطره و قرص می دهند؛ اما این جلوگیری بیش از هر چیز بستگی به بهداشت شخصی داره. بهداشت هم که برای یک کسی یک معنی داره و برای یک کس دیگر، یک معنی دیگر.

اینجا هزاران نفر شب و روز در کنار خیابان ها، در پارکینگ های عمومی و در پیاده روها بیتوته می کنند و در موسم حج، در واقع کف زمین زندگی می کنند، همونجا غذا می خورند و همونجا هم می خوابن.

وزیر بهداشت عربستان سعودی دیروز به ما گفت که از پنج ماه قبل با کارشناسان سازمان بهداشت جهانی و دیگر کارشناسان بین المللی برای بررسی راه های جلوگیری از گسترش آنفلوآنزای خوکی در حال مشورت بوده اند و تدابیر لازم را برای مقابله با این بیماری در نظر گرفته اند و آمادگی های لازم را دارند.

Image caption من و عبدالله الرباعی، وزیر حج عربستان سعودی

همه اینها درست؛ اما نمی شه که رعایت بهداشت را در همین چند روز حج به مردم یاد داد و عادت های چندین و چند ساله را ازشون گرفت. اگر این بیماری اینجا بین مردم راه بیافته، خدا عالم است که مسئولان بهداشتی عربستان سعودی و همچنین کشورهای مبداء حجاج چطور می خوان کنترلش کنند. حتی سال های قبل هم که مشکلی با این جدیت مطرح نبود، بسیاری از حجاج با سرماخوردگی های مزمن و عفونت های ریوی به خانه برمی گشتند.

اما البته این نکته هم هست که نگرانی از شیوع آنفلوآنزای خوکی، بیشتر دغدغه رسانه ها و مسئولان است.

خیلی از حجاج، چندان نگران آن نیستند و دغدغه اصلی شون، انجام دقیق مناسک حج است چون نمی خوان فرصتی را که سال ها آرزوی آن را داشته اند، از دست بدهند.

نگرانی حجاج از آنفلوآنزای خوکی را می شه از تعداد حجاجی که ماسک به صورت دارند، تشخیص داد که در مقایسه با کل حجاج، تعدادشون هنوز اونقدرها چشمگیر نیست.

شاید به اوج حج که نزدیک بشیم، این نگرانی هم شدت بگیره.

مطالب مرتبط