رد طرح نتانیاهو برای تعلیق شهرک سازی از سوی فلسطینیان

Image caption بنیامین نتانیاهو از فلسطینیان خواسته تا به میز مذاکره بازگردند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در نشست کابینه این کشور، پیشنهاد توقف فعالیت های شهرک سازی در کرانه غربی به مدت ده ماه را ارائه می کند.

این طرح شامل بیت المقدس شرقی نخواهد شد و فعالیت های ساختمانی اسرائیل در این شهر ادامه خواهد یافت.

جامعه جهانی این فعالیت های اسرائیل را غیر قانونی و مغایر با قوانین بین المللی می داند.

پیش از مطرح کردن این طرح به طور رسمی، فلسطینی ها آن را رد کرده و مستثنی کردن بیت المقدس شرقی را "یک مشکل بسیار جدی" قلمداد کرده اند.

دفتر نخست وزیری اسرائیل گفت آقای نتانیاهو به دنبال جلب موافقت کابینه این کشور با این طرح است تا از این طریق بتواند راه را برای مذاکرات صلح با فلسطینیان باز کند.

فلسطینیان گفته اند خواهان توقف فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در کلیه مناطق اشغالی هستند و تا زمان توقف این فعالیت ها، به میز مذاکره باز نخواهند گشت. آنها به طور خاص به فعالیت های ساختمانی اسرائیل در بخش شرقی بیت المقدس اشاره کرده اند.

آقای نتانیاهو پیش از شروع به کار نشست کابینه این کشور گفت: "این طرح، یک قدم ساده و آسان از سوی اسرائیل نیست و مزایای فراوانی دارد."

او بار دیگر از فلسطینیان خواست تا به میز مذاکره بازگردند و تاکید کرد که اسرائیل در مورد صلح "بسیار جدی" است.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید این کار نخست وزیر اسرائیل از سوی بسیاری به عنوان یک اقدام کنایه آمیز برای خشنود کردن باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا قلمداد می شود که خواهان واگذاری امتیازاتی از سوی اسرائیل در مورد شهرک ها شده است.

بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل تنها به توقف ساختمان های مسکونی اشاره می کند و اشاره ای به ساخت تجهیزات و زیربناهای شهری نمی کند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که هر نوع تعلیقی باید به طور کامل و در وهله اول در بیت المقدس به اجرا گذاشته شود.

جامعه جهانی، بیت المقدس شرقی را بخشی از اراضی اشغالی می داند و فلسطینی ها نیز آن را پایتخت کشور آینده خود می دانند اما اسرائیل که بیت المقدس شرقی را سال ها پیش ضمیمه خاک خود کرد، آن را منطقه اشغال شده نمی داند.

تعیین وضعیت بیت المقدس یکی از موانع اصلی در روند صلح خاورمیانه است. اعراب یک سوم جمعیت بیت المقدس را تشکیل می دهند.

فلسطینی ها خواهان تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بخش شرقی بیت المقدس هستند.

بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 به اشغال اسرائیل در آمد.

مطالب مرتبط