کاهش تعداد زائران سعودی به علت ترس از آنفلوآنزای خوکی

Image caption تخمین تعداد زائران حج هیچ گاه کار آسانی نبوده است

میلیون ها مسلمان در حالی مراسم سالانه حج را آغاز کرده اند که مقام های عربستان سعودی تلاش می کنند هراس زائران از شیوع آنفلوآنزای خوکی را کاهش دهند.

مقام های عربستان می گویند خطری متوجه زائران نیست و آنها تمهیدات لازم را برای مقابله با شرایط اندیشیده اند. گروه هایی از ماموران بهداشتی عربستان در مکه و مدینه مستقر شده اند و زائران را زیر نظردارند و در صورت مشاهده مورد مشکوک، وارد عمل می شوند.

ژنرال منصور الترکی از مقامات بلندپایه وزارت کشور عربستان به بی بی سی گفت از ابتدا هم انتظار نمی رفت که تعداد زائران خارجی به علت شیوع آنفلوآنزای خوکی چندان کاهشی داشته باشد اما گفته اند که تعداد زائران عربستان چهل درصد کاهش یافته است.

سعودی ها می گویند علت این کاهش هراس از این بیماری است. این برای اولین بار است که مقامات دولتی به کاهش شمار زائران داخلی به دلیل ترس از ابتلای به آنفلوآنزای خوکی اشاره می کنند.

تخمین تعداد زائران حج هیچ گاه کار آسانی نبوده است. امسال این امید میان مقام های سعودی وجود دارد که تا پایان هفته، تصویر روشنی از تعداد شرکت کنندگان در مراسم سالانه حج به دست بیاید.

عربستان سعودی می گوید تا کنون چهار نفر که در مراسم سالانه حج شرکت کرده بودند، در اثر آنفلوآنزای خوکی درگذشته اند.

وزارت بهداشت عربستان سعودی گفته است این چهار نفر اهل این کشور نبوده و از کشور دیگری به عربستان سفر کرده بودند. مقامات این وزارتخانه تاکید کرده اند این افراد توصیه های پزشکی در مورد تزریق واکسن آنفلوآنزای خوکی را نادیده گرفته بودند.

سه نفر از قربانیان بالای هفتاد سال سن داشتند و تبعه هند، مراکش و سودان بودند. نفر چهارم دختر هفده ساله ای از نیجریه اعلام شده است.

در مراسم حج سالانه حدود سه میلیون نفر شرکت می کنند اما مقام های عربستان امسال به علت شیوع آنفلوآنزای خوکی به زائران مسلمانی که در برابر این بیماری مقاوم نیستند، هشدار داده بودند که از شرکت در مراسم خودداری کنند.

آنفلوآنزای خوکی در عربستان سعودی تا کنون جان هفتاد نفر را گرفته و بیش از هفت هزار نفر در این کشور به ویروس عامل این بیماری آلوده شده اند.

برای مراسم حج امسال، عربستان بیست هزار مامور بهداشتی به مکه، مدینه و جده اعزام کرده است. ماموران عربستان در مرزها نیز مراقب ورود افراد آلوده به آنفلوآنزای خوکی به کشور هستند و این نوع افراد را در صورت ورود در قرنطینه نگه می دارند.

مطالب مرتبط