افزایش شمار قربانیان 'کشتار انتخاباتی' در فیلیپین

گودال محل دفن تعدادی از اجساد
Image caption اجساد قربانیان کشتار سیاسی در گودالهای بزرگ دفن شده بود

پلیس فیلیپین از افزایش آمار "کشتار انتخاباتی" در یکی از استان های این کشور خبر داده است.

روز چهارشنبه، 25 نوامبر (4 آذر)، سخنگوی پلیس استان ماگوئیندانائو، از استان های جزیره میندانائو، واقع در جنوب شرق فیلیپین، اعلام داشت که با یافتن اجساد دیگری در یک گور دستجمعی در این منطقه، شمار کشته شدگان آنچه که "کشتار انتخاباتی" نام گرفته به پنجاه و هفت نفر افزایش یافته است.

گزارش هایی که اوایل روز چهارشنبه مخابره شده بود حاکی از کشف شش جسد بود اما در ساعات بعد، یافتن پنج جسد دیگر نیز گزارش شد.

شش جسد اول متعلق به افرادی بود که همراه با اتومبیل هایشان در یک گودال بزرگ دفن شده بودند.

به گفته منابع پلیس، دست کم سیزده روزنامه نگار و چند فرد سرشناس محلی از جمله اعضای خانواده برخی شخصیت های سیاسی محلی از جمله قربانیان این کشتار بوده اند.

چندین زن وابسته به یکی از خانواده های مهم سیاسی این جزیره که عازم یک مرکز ثبت نام انتخاباتی بوده اند نیز توسط مهاجمان ناشناس ربوده و سپس به قتل رسیده اند.

نخستین گور دستجمعی در این منطقه روز دوشنبه این هفته و پس از انتشار گزارش هایی در مورد حمله به یک کاروان تبلیغات انتخاباتی یافت شد.

انتخابات محلی جزیره میندانائو برای سال آینده برنامه ریزی شده و به نظر می رسد که رقابت های انتخاباتی، که معمولا در فیلیپین با خشونت نیز همراه است، علت این کشتار بوده است.

گلوریا آرویو، رئیس جمهوری فیلیپین، قتل و خشونت علیه رقبای سیاسی را اقدامی غیر انسانی توصیف کرده و گفته است که مرتکبین این جنایت، هرکس که باشند، نمی توانند از چنگال عدالت بگریزند.

مقامات پلیس فیلیپین هنوز از فرد یا گروه خاصی به عنوان عاملان این قتل های سیاسی نام نبرده اند اما مخالفان خانم آرویو طرفداران رئیس جمهوری را به ارتکاب این جنایت متهم ساخته اند.

به گفته آنان، یکی از مقامات محلی که در انتخابات قبلی از خانم آرویو حمایت کرده بود در ربودن و کشتن شماری از قربانیان دست داشته است.

ظاهرا یکی از بستگان این فرد در صدد کسب مقام استانداری است و برای تحقق این هدف رقبای انتخاباتی و هواداران آنان را کشته است.

استان ماگوئیندانائو در جنوب فیلیپین از مناطق عمدتا مسلمان نشین و پرآشوب این کشور محسوب می شود و درگیری های خشونت آمیز بین خاندان های متنفذ مسلمان این منطقه بر سر کسب قدرت واقعه ای بی سابقه نیست.

با اینهمه، کشتار دهها نفر در ارتباط با رقابت های انتخاباتی تحولی ای نگران کننده در صحنه سیاسی فیلیپین قلمداد شده است.

مطالب مرتبط