امروز روز عرفه بود

پنجشنبه، نهم ذیحجه، روز عرفه

امروز روز عرفه بود و دومین روز از روزهای اصلی حج. همه زائران در صحرای عرفات جمع شدند و راه رفتند و دعای عرفه خواندند. غروب هم همگی راهی منا شدند تا عید و دو روز پس از آن را آنجا باشند.

حجاج دست کم دو روزی است که نخوابیده اند و با پای پیاده و در میان فشار جمعیت میلیونی در حرکتند. خودشون می گویند در این سفر استراحتی در کار نیست و مدام باید در حرکت بود و راه رفت. اما همه هم راه نمی افتند. بعضی ها ترجیح می دهند در چادرها بمانند. یکی می گفت من که اصلا نرفتم بیرون چون دائم می خورم به این و اون و کلی گناه جمع می کنم.

با رسیدن به اوج حج، اختلاف های شیعیان و اهل تسنن در مورد مناسک حج نمود پیدا می کند. اینکه گوسفند را به چه شکلی ذبح کنند، خودشون بالاسرش باشند یا کسی را مامور این کار کنند و یا اینکه اصلا پولش را بدهند به سازمان وِیژه ای که برای این کار در نظر گرفته شده.

باید بود و دید که زائران خانه خدا چطور بر سر چگونگی انجام مناسک حج با هم بحث می کنند. اینکه شما قبل از جمره می روید طواف و ما بعد از آن. اینکه سنگ را باید فقط از طبقه اول به شیطان زد و از طبقات بالا قبول نیست. یا اینکه سنگ را از کجا باید تهیه کرد که قبول باشه اما یکی می گفت "اصل، سنگ است. شیطون که می خواد سنگ بخوره چه فرقی می کنه از اینجا باشه یا از اونجا".

چند خانم شیعه می گفتند در مسجد الحرام نماز جماعت نمی خوانند چون "چطور می شود به یک روحانی اقتدا کرد که سنی است و امام علی را قبول ندارد؟" یکی دیگه شکایت داشت که در بازار اینجا کتابی دیده که در آن آمده "فلان شخص از راستگویان زمان پیامبر به شمار می آید. این درست نیست." دیگری هم معتقد بود که "روز ۱۳ رجب یعنی روز تولد حضرت علی دیوار خانه خدا شکاف برمی دارد اما روی شکاف را با پرده می پوشانند که دیده نشود." یکی دیگر هم گفت که "شیعه ها پیامبر را قبول ندارند و علی برای آنها اصل است." بعد پرسید "ببینم شماها اصلا محمد را قبول دارید؟ وقتی به عربستان می آیید، به مدینه و مسجد النبی هم می روید؟"

اصراری که فرد فرد حجاج بر اعتقادات خود دارند و بحث های بین آنان، از نکات دیدنی و شنیدنی حج است. حتی دیده ام که صفت های نازیبا هم برای هم به کار می برند.

مطالب مرتبط