عباس طرح تعلیق ده ماهه شهرک سازی اسرائیل را رد کرد

Image caption چاوز به محمود عباس، شاخه ای زیتون و شمشیری از طلا اهدا کرد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی بار دیگر طرح دولت اسرائیل برای تعلیق ده ماهه فعالیت های شهرک سازی در کرانه غربی را رد کرده است.

آقای عباس که به آمریکای لاتین سفر کرده، در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا گفت مذاکرات صلح بر مبنای اعلامیه ها آغاز نمی شود و اسرائیل کماکان به فعالیت های ساختمانی خود در بیت المقدس شرقی و کرانه غربی ادامه می دهد.

محمود عباس تاکید کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به جای صلح، ادامه اشغال مناطق فلسطینی را انتخاب کرده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که این طرح ناکافی است و آن را رد کرده است

اسرائیل می گوید طرح این کشور برای توقف فعالیت های شهرک سازی در کرانه غربی می تواند مذاکرات صلح را که متوقف است، مجددا به راه بیاندازد اما تحلیلگران می گویند این اقدام اسرائیل تنها برای مقابله با فشار آمریکا بر این کشور برای توقف فعالیت های ساختمانی در اراضی اشغالی صورت می گیرد.

علی رغم اعلام طرح دولت اسرائیل برای توقف فعالیت های ساختمانی در کرانه غربی، این کشور با احداث 28 مدرسه جدید در شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی موافقت کرده است.

محمود عباس که به آمریکای لاتین سفر کرده در آخرین مرحله از سفر خود با هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا دیدار کرده است. آقای چاوز در این دیدار بر حمایت کشورش از فلسطینی ها تاکید کرده است.

آقای چاوز که این هفته میزبان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز بود در این دیدار شدیدا به آمریکا و اسرائیل حمله کرده است.

رئیس جمهور ونزوئلا طی مراسم رسمی به محمود عباس، شاخه ای زیتون و شمشیری از طلا که از روی نسخه اصلی شمشیر سیمون دو بولیوار، از رهبران جنبش استقلال طلبانه در آمریکای لاتین ساخته شده، اهدا کرده است.

آقای عباس از کشورهای برزیل، آرژانتین، شیلی و پاراگوئه نیز دیدار کرده است. رهبران این کشورها خواهان توقف فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی شده اند.

مطالب مرتبط