خوش بینی به حصول توافق در مورد کاهش گازهای گلخانه ای

بان کی مون
Image caption بان کی-مون می گوید کشورهای صنعتی به تعهدات خود برای کاهش گازهای گلخانه ای عمل نکرده اند

بان کی- مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید با توجه به تعهد اخیر چند کشور مهم صنعتی در مورد کاهش گازهای گلخانه ای، شانس حصول توافق رهبران کشورها در اجلاس کپنهاگ افزایش یافته است.

بان کی- مون رهبران جامعه کشورهای مشترک المنافع را که در ترینیداد تشکیل جلسه داده اند ترغیب کرد که برای تضمین به نتیجه رسیدن اجلاس کپنهاگ تلاش بیشتری کنند.

اظهارات دبیر کل سازمان ملل متحد پس از آن بود که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در اجلاس ترینیداد از طرح اختصاص 10 میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه برای کاهش گازهای گلخانه ای حمایت کردند.

گوردون براون مقابله با تغییرات جوی را یک امر عاجل و ضروری دانست و گفت نمی توان رسیدگی به این مشکل را به پایان مدت پیمان کیوتو موکول کرد.

بسیاری از کشورهای عضو جامعه کشورهای مشترک المنافع، جزایری هستند که با خطر بالا آمدن سطح آب دریاها مواجهند.

لارس لاک راسموسن، نخست وزیر دانمارک نیز که در این اجلاس حضور داشت گفت حصول توافق در کپنهاگ برای امضای یک پیمان لازم الاجرا در باره کاهش گازهای گلخانه ای، اکنون بسیار محتمل به نظر می رسد.

موضوع اجلاس کپنهاگ که از تاریخ هفتم تا هجدهم دسامبر با شرکت رهبران بیش از 85 کشور جهان تشکیل می شود، کاهش گازهای گلخانه ای است.

پیمان کپنهاگ که اکنون پیش بینی می شود تا سال 2010 نهایی خواهد شد، جانشین پیمان کیوتو می شود که مدت آن در سال 2012 منقضی خواهد شد.

مطالب مرتبط