زرداری کنترل زرادخانه هسته ای پاکستان را به گیلانی داد

Image caption آقای زرداری در حال حاضر محبوبیتی میان مردم ندارد

آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان برای کاستن از فشارهای سیاسی، کنترل زرادخانه هسته ای این کشور را به یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر واگذار کرده است.

سخنگوی ریاست جمهوری پاکستان گفت این یک "گام بزرگ" برای قدرت گیری نخست وزیر و مجلس پاکستان است.

اما تحلیلگران می گویند این اقدام آقای زرداری تلاشی برای آرام کردن منتقدان سیاسی و نظامی در زمانی است که "عفو" مشمول حال آقای زرداری برای تحت تعقیب قرار نگرفتن، به پایان رسیده است.

آقای زرداری و چند سیاستمدار دیگر که با اتهامات مربوط به فساد رو به رو بودند، مشمول عفوی شدند که دو سال پیش از سوی پرویز مشرف اعلام شد.

ریاست جمهوری پاکستان اعلام کرده که کنترل مرکز فرماندهی زرادخانه هسته ای کشور را به یوسف رضا گیلانی منتقل کرده است.

آقای گیلانی به خبرگزاری فرانسه گفته است: "رئیس جمهور پاکستان اختیارات خود را در این مرکز و نهادهای تصمیم گیر به من منتقل کرده و در این زمینه فرمانی صادر کرده است."

بحران سیاسی در راه است؟

هزاران سیاستمدار، وکیل و کارمند دستگاه های دولتی از عفو عمومی که برای آشتی ملی اعلام شد، بهره مند شده اند.

این عفو از سوی پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان در سال 2007 اعلام شد که جزئی از طرح تقسیم قدرت با بی نظیر بوتو، همسر آقای زرداری بود.

خانم بوتو در سال 2007 در جریان مبارزات انتخاباتی پاکستان و در شهر راولپندی ترور شد

عفو اعلام شده در دادگاه عالی به چالش کشیده شده و به آقای زرداری گفته شده که تمام فرامین تصویب شده توسط آقای مشرف باید تا 28 نوامبر مجددا مورد تائید قرار بگیرد. امری که تا کنون رئیس جمهور پاکستان قادر به انجام آن نبوده است.

ناظران می گویند پایان مهلت اعلام شده، فضای سیاسی پاکستان را در زمانی که نیروهای این کشور در حال جنگ با طالبان پاکستان و سایر پیکارجویان در مرز با افغانستان هستند، مورد تهدید قرار می دهد.

مخالفان دولت خواهان آن هستند که سیاستمدارانی که شامل طرح عفو شده اند، از مقام های خود کناره گیری کنند.

آقای زرداری به عنوان رئیس جمهور کماکان از پیگرد قضایی مصون است اما مخالفان خواهان آن هستند تا دادگاه عالی پاکستان، انتخاب او به این سمت را غیر قانونی اعلام کند.

آقای زرداری در حال حاضر محبوبیتی میان مردم ندارد و ناظران می گویند دادن اختیارات بیشتر به مجلس راهی برای کسب محبوبیت است.

مطالب مرتبط