به روز شده:  12:24 گرينويچ - 29 نوامبر 2009 - 08 آذر 1388

'فرصت دستگیری بن لادن در سال 2001 وجود داشت'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بنا بر گزارشی که به مجلس سنای آمریکا داده شده در اواخر سال 2001، امکان دستگیری اسامه بن لادن توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان وجود داشت ولی رهبران نظامی آمریکا از اعزام نیروی تقویتی برای تعقیب وی خودداری کردند.

در این گزارش که توسط حزب دموکرات آمریکا برای ارائه به کمیته روابط خارجی این کشور تهیه شده، آمده است که اسامه بن لادن و نفرات وی در کوههای تورا بورا، در افغانستان گیر کرده بودند ولی دولت جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا نیروی تقویتی لازم برای دستگیری وی را اعزام نکرد و به دنبال آن رهبر القاعده و نفراتش بدون مزاحمت وارد مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان شدند.

تصور می رود بن لادن هنوز در این مناطق مخفی شده باشد.

به نظر تهیه کنندگان گزارش، کوتاهی در کشتن یا دستگیری اسامه بن لادن امکان شورش افغان ها و افزایش طرفداری از القاعده در جهان اسلام را فراهم آورد.

این موضوع همچنین مناقشات داخلی در پاکستان را دامن زد.

در این گزارش از مقامات دولت جورج بوش و فرماندهان نظامی وی به شدت انتقاد شده و گفته شده است در حالی که قدرت نظامی فوق العاده آمریکا در حاشیه نگاه داشته شده بود، فرماندهان نظامی امریکا تصمیم گرفتند برای تعقیب بن لادن در تورا بورا، که یک منطقه کوهستانی و دارای غارها و تونل های متعددی است به حملات هوایی و "میلیشاهای آموزش ندیده افغان" اتکا کنند.

نویسندگان گزارش اذعان دارند که حذف اسامه بن لادن، خطر تروریسم جهانی را از بین نمی برد ولی معتقدند که تصمیم گشودن درها برای فرار وی به پاکستان سبب شد که او به صورت مظهر نمادین پرقدرتی درآمده و به جذب پول و نیز الهام بخشیدن به افراطی ها در سراسر جهان ادامه دهد.

در گزارش، ادعاهای مقامات دولت جورج بوش مبنی بر این که در آن هنگام اطلاعات در باره مخفیگاه بن لادن قانع کننده نبود، رد شده است.

این گزارش هنگامی انتشار یافته که قرار است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم خود در باره افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را اعلام کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.