شرکت 'غیرمجاز' در حج

Image caption من و گروه دیگری از خبرنگاران در کنار فرماندار مکه

یکشنبه 12 ذیحجه

امروز سومین روز از مراسم رمی جمرات است که با پایان آن، بخش اصلی حج به پایان می رسد. به ما گفتند که امیر خالد الفیصل، فرماندار مکه ساعت 12 کنفرانس مطبوعاتی داره. محل کنفرانس در منا و نزدیک به محل استقرار خودمون بود. پیاده رفتیم.

همراه با جمعیتی که برای مرحله آخری رمی جمرات در حرکت بود و از میان افرادی که به معنی واقعی کلمه در منا وقوف و در زیر سقف آسمان بیتوته کرده اند. خیلی ها فقط همین نوع حج را حج می دانند که حج تنها در تحمل سختی ها و ناملایمات است که معنی می دهد. در گروه ما خانمی است که می گوید می خواهد به آنها ملحق شود چون فقط حج همین آدم ها که با اخلاص حج می کنند، پذیرفته است.

ساعت 12 در محل بودیم. ساختمانی شیک و زیبا و تنها یکی از ساختمان های کاخ مانند منا که فقط هم همین چند روز مورد استفاده اند. اول قهوه عربی آوردند در پیاله های خیلی کوچک چینی و بعد از مدتی هم گفتند باید ناهار بخوریم. ناهار مفصلی تدارک دیده بودند. کنفرانس ساعت 2 شروع شد.

امیر خالد برای اولین بار طی حج امسال، رقم رسمی حجاج را اعلام کرد: کمی بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر. که از این تعداد، یک میلیون و ششصد هزار نفر از خارج آمده اند و بقیه از داخل عربستان. اما نکته جالبی که ذکر کرد این بود که از میان این حجاج داخلی، بیش از 700 هزار نفر بدون مجوز در حج شرکت کرده اند. برای اهالی عربستان برای شرکت در حج سهمیه تعیین شده و آنها هر پنج سال یک بار اجازه دارند در حج شرکت کنند و برای این کار هم باید از قبل مجوز بگیرند.

امروز بخش اعظم حجاج شهر چادری منا را ترک کردند و به مکه رفتند. اما چادرها همچنان برپاست و به جز آن، زباله هایی که در سطح منطقه باقی مانده. که این هم خیلی طبیعی است. بعد از یک مسابقه فوتبال یا بعد از جشن عمومی در یک پارک بزرگ، کلی زباله بر جا می ماند حالا اینجا در منا حساب دو و نیم میلیون نفر است که سه روز هم مانده اند.

از امیر مکه درباره تدارکات و هزینه جمع آوری چادرها و تمیز کردن منطقه و آماده کردن آن برای حج سال آینده پرسیدم. گفت رقم دقیق در دست ندارد اما میلیون ها است اما تمیز کردن این مناطق تلاش زیادی می طلبه.

امیر مکه به طرح های عمرانی دیگری هم اشاره کرد از جمله اینکه بخشی از قطار مکه- عرفات سال آینده راه اندازی می شود.

از این موضوع هم ابراز خشنودی کرد که حج امسال بدون بروز هیچگونه مشکل امنیتی طی شد و موضوع آنفلوآنزای خوکی را هم با موفقیت پشت سر گذاشتند.

وقتی از کنفرانس برگشتیم، محل اقامتمون را داشتند تخلیه می کردند و همه در تکاپوی سوار شدن به اتوبوس ها بودند. فقط ما بچه های بی بی سی موندیم. الان که از این بالا به پل جمرات نگاه می کنم که کم کم داره خلوت می شه، ته دلم آرامشی پیدا کرده ام. چهار سال پیش که اینجا بودم درعصر چنین روزی ازدحام جمعیت شد و بیش از 350 نفر کشته شدند. این موقع روز، ما در محوطه پل جمرات تلاش می کردیم با کارکنان امدادی حرف بزنیم و بعد هم دنبال رقم کشته شدگان و مجروحان، در بیمارستان صحرایی منا سرگردان بودیم.

حج امسال با نگرانی آنفلوآنزای خوکی شروع شد اما پیشگیری از شیوع این بیماری دربین حجاج موفقیت قابل ملاحظه ای بود. این موفقیت را هم می شه به حساب سعودی ها گذاشت و هم به حساب کشورهایی که زائر فرستادند. روزنامه سعودی گازت نوشته آیا مشکل آنفلوآنزای خوکی تمام شده یا اینکه آیا این مشکل در کشورهای موطن حجاج بروز خواهد کرد چون ویروس این بیماری می تواند تا یک هفته به صورت نهفته در بدن افراد باقی بمونه. تعداد افرادی که در حج ویروس را گرفته باشند، تا زمان برگشت آنها مشخص نمی شه و حالا با این کشورهاست که مراقب موارد جدید ابتلا باشند.

مطالب مرتبط