محاکمه متهم به مشارکت در جنایات نازی ها آغاز شد

Image caption جان دمیانیوک انکار کرده است در اردوگاه سوبیبور نگهبان بوده

جان دميانيوک،که متهم است به قتل بیش از 27 هزار یهودی در اردوگاه مرگ رژیم آلمان نازی کمک کرده است، در دادگاهی در شهر مونیخ در آلمان تحت محاکمه قرار گرفته است.

آقای دمیانیوک، که 89 سال دارد و در ماه مه از آمریکا اخراج شد، روی یک صندلی چرخدار وارد صحن دادگاه شد. با این که او چشمانش را بسته بود ظاهرا در هوشیاری بسر می برد.

او انکار کرده است که در سوبیبور، در لهستان تحت اشغال نازی ها، به عنوان یک نگهبان اردوگاه کار می کرده است.

انتظار می رود این محاکمه تا ماه مه سال 2010 ادامه یابد و اگر آقای دمیانیوک گناهکار شناخته شود ممکن است تا پانزده سال محکومیت حبس دریافت کند.

اولین جلسه دادگاه با بیش از یک ساعت تاخیر آغاز شد چون بسیاری برای تماشای آن صف کشیده بودند.

توماس بلات، یکی از یهودیان بازمانده اردوگاه سوبیبور، به خبرنگاران گفت به دنبال انتقام نیست.

او گفت: "من اینجا آمده ام تا بگویم چه در آن سال ها گذشت و شخصا دمیانیوک را نمی شناسم."

متهم با آمبولانس به دادگاه آورده شد اما شاهدان عینی می گویند آمبولانس به سختی از میان جمعیت حاضر در مقابل ساختمان دادگاه عبور کرده است.

آقای دمیانیوک با برانکارد به جلسه دادگاه منتقل شد و ظاهری پریده رنگ داشت.

صحبت های او در دادگاه در ابتدا قابل فهم نبود، که ظاهرا در اعتراض به هجوم عکاسان خبری بوده است.

وکلای مدافع می گویند آقای دمیانیوک به هیچوجه در جریان محاکمه صحبت نخواهد کرد و همچنین تائید یا انکار نخواهد کرد که در سوبیبور کار می کرده است یا نه.

آقای دمیانیوک، زاده اوکراين، شهروند بازنشسته و سابق آمريکاست. او توسط مقامات قضايی کشور زادگاه خود متهم شده که در جريان جنگ دوم جهانی به عنوان نگهبان در اردوگاه های مرگ آلمان نازی فعاليت و در قتل دهها هزار نفر از بازداشتيان در اين مراکز شرکت داشته است.

پرونده اتهامی عليه آقای دميانيوک در سال 2002 در يک دادگاه آمريکايی مطرح شد و قاضی دادگاه با تاييد شواهد حاکی از همکاری وی با رژيم آلمان نازی به سلب تابعيت آمريکايی وی رای داد.

جان دمیانیوک در سال 1951 به ايالات متحده مهاجرت کرده بود.

در حالی که بیش از شصت سال از جنگ دوم جهانی می گذرد، احتمالا محاکمه آقای دمیانیوک آخرین محاکمه بزرگ جنایات جنگی در آلمان خواهد بود.

اما اوآنا لونگسکو، گزارشگر بی بی سی در مونیخ می گوید محاکمه آقای دمیانیوک به عنوان اولین محاکمه یک شهروند خارجی دون پایه و نه یکی از فرماندهان ارشد نازی، حیطه جدیدی را در حوزه حقوقی گشوده است.

این دومین بار است که جان دمیانیوک در ارتباط با جنایات رژیم آلمان نازی در دادگاه حاضر شده است.

دو دهه پیش آقای دمیانیوک در اسرائیل به مرگ محکوم شد که محکومیت او در پی آن بود که این کشور او را "ایوان مخوف"، یکی از نگهبانان بدنام و سادیستی اردگاه مرگ "تربلینکا" شناخته بود.

اما پس از افشا شدن مدارک تازه که ثابت می کرد "ایوان مخوف" احتمالا یک مرد اوکراینی دیگر بوده است، این حکم لغو شد.

رژيم آلمان نازی در زمان حکومت خود برنامه پاکسازی قومی را در اين کشور و مناطق اشغال شده به اجرا گذاشت و گفته می شود که ميليونها نفر از اقليت های قومی به خصوص يهوديان را به اردوگاه های مرگ انتقال داد و آنها را کشت.

مطالب مرتبط