نصرالله، مانیفست جدید حزب الله را اعلام کرد

Image caption سید حسن نصرالله از طریق ویدئو کنفرانس و از یک مکان نامشخص سخنرانی کرد

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان مانیفست سیاسی جدید این گروه را طی یک نشست خبری تشریح کرد.

در این نشست خبری، آقای نصرالله از طریق ویدئو کنفرانس و از یک مکان نامشخص سخنرانی کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

این دومین بار در تاریخ حیات بیست و هفت ساله این گروه است که مانیفست سیاسی این گروه آشکارا اعلام می شود.

در سال 1985 حزب الله لبنان در نامه سرگشاده ای، ساختار سازمانی و ایدئولوژیک خود را معرفی کرد.

در اولین مانیفست این گروه که 27 سال پیش منتشر شده بود، به تشکیل یک حکومت اسلامی در لبنان اشاره شده بود اما در سند جدید تاکیدی بر روی این موضوع نشده و در مقابل بر اهمیت همزیستی فرقه ای و مذهبی در لبنان تاکید شده است.

برخی تحلیلگران می گویند حزب الله لبنان سعی می کند تا از این طریق خود را به جای گروهی تحت نفوذ ایران، بخشی از عرصه داخلی لبنان معرفی کند.

آقای نصرالله همچنین تاکید کرد که حزب الله خواهان یک لبنان متحد با تمام سلایق است. او تقسیم لبنان بر پایه طایفه گری را رد کرد.

او افزود که لبنان هویتی عربی دارد و به جهان عرب تعلق دارد. دبیرکل حزب الله لبنان از نیاز برای برقراری روابط با سوریه سخن گفت و تاکید کرد که برقراری چنین روابطی با سوریه برای لبنان یک نیاز سیاسی، امنیتی و اقتصادی است.

آقای نصرالله در مورد ایران گفت که جمهوری اسلامی یک کشور کلیدی و مهم در جهان اسلام است که از جنبش های مقاومت در منطقه حمایت می کند.

سند سیاسی جدید حزب الله در ماه نوامبر در نشست عمومی حزب الله مطرح شد و به تصویب رسید.

سید حسن نصرالله در سخنان خود گفت که حزب الله برای دفاع از لبنان در برابر اسرائیل به تقویت زرادخانه خود خواهد پرداخت.

آقای نصرالله در مورد تهدیدی که از سوی اسرائیل متوجه لبنان است گفت: "لبنان باید برای مقابله با این تهدید دارای استراتژی مبتنی بر مقاومت مردمی باشد تا بتواند از کشور در برابر تجاوز اسرائیل دفاع کند. همچنین لبنان نیازمند ارتشی ملی است که از کشور و ثبات آن دفاع کند."

دبیرکل حزب الله لبنان احتمال به رسمیت شناختن اسرائیل را رد کرد و گفت حتی اگر تمام کشورها اسرائیل را به رسمیت بشناسند، موضع ما تغییری نخواهد کرد.

آقای نصرالله آمریکا را به صدور تررویسم متهم کرد و گفت که آمریکا منشا تروریسم در جهان است. او افزود که جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا این کشور را به تهدیدی برای سایر کشورهای جهان تبدیل کرده است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت اگر امروز در جهان نظرسنجی شود، آمریکا منفورترین کشور دنیا خواهد بود. او افزود برخاستن در برابر آمریکا باید یک تلاش جهانی باشد که این یک وظیفه دشوار است و نیازمند چند نسل خواهد بود.

او از اتحادیه اروپا به خاطر پیروی از سیاست های آمریکا در خاورمیانه انتقاد کرد و گفت این اتحادیه دچار یک اشتباه استراتژیک شده است. او خواهان آن شد تا رهبران این اتحادیه میان تروریسم و جنبش مقاومت، تفاوت قائل شوند.

مطالب مرتبط