بازداشت چند مسئول شرکت "برق تاجیک"

پایه برق
Image caption از مدت ها قبل نگرانی های از وجود موارد فساد و سرقت نیروی برق در شرکت "برق تاجیک" مطرح بوده است

منابع رسمی از بازداشت تعدادی از مسئولان بخش مالی شرکت "برق تاجیک"، توزیع کننده اصلی برق در تاجیکستان خبر داده اند.

گفته می شود که آژانس نظارت مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان این افراد را در سرقت بیش از یک میلیون سامانی (واحد پول تاجیکستان) از بودجه این شرکت مظنون دانسته است.

یک مسئول آژانس مبارزه با فساد این خبر را تایید کرد، ولی گفت که در این زمینه تا دو روز دیگر اطلاغ دقیق رسمی پخش خواهد شد.

منابع مستقل اطلاع دادند که بازداشت این افراد که شمار دقیق آنها معلوم نیست، در پی بازرسی فعالیت مالی شرکت "برق تاجیک" توسط آژانس مبارزه با فساد دولت تاجیکستان صورت گرفته است.

ظاهرا در جریان بازرسی سرقت یا آنچه "استفاده غیرمؤثر" از مبالغ نامیده شده حدود یک میلیون و دویست هزار سامانی (معادل بیش از 275 هزار دلار) آشکار شده است.

همچنین گفته می شود که برخی از این مبلغ از سوی افراد مظنون در این قضیه سریعا بازپس پرداخته شده است، ولی با این وجود، سرنوشت مبالغ باقی مانده روشن نیست.

منابع مستقل معاون سرمحاسب شرکت "برق تاجیک" را از جمله بازداشت شدگان خوانده اند، هرچند این خبر به طور رسمی تایید نشده است.

شریف بیک شریفف، سخنگوی آژانس مبارزه با فساد و نظارت مالی دولت تاجیکستان، در پاسخ به این سؤال که آیا این قضیه واقعیت دارد یا نه، گفت که وی مشغول تهیه گزارش رسمی در این زمینه است و این گزارش در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

ولی یک مسئول شرکت "برق تاجیک" تایید کرد که فعالیت این شرکت مورد بازرسی آژانس مبارزه با فساد قرار دارد.

این در حالی است که از وجود موارد گسترده فساد در فعالیت شرکت "برق تاجیک" از مدتها قبل نگرانی هایی مطرح بوده است.

در اوایل ماه سپتامبر صندوق بین المللی پول از انجام بازرسی بین المللی فعالیت "برق تاجیک" خبر داده بود.

لوک مویرز، مسئول دفتر صندوق بین المللی پول در تاجیکستان، آن زمان اظهار داشت که نتایج این بازرسی که از سوی شرکت روسی "بودئو یونئن" صورت گرفت، منتشر نخواهد شد و این در تجربه بین المللی امری معمول است.

ولی به گفته آقای مویرز، در فعالیت شرکت "برق تاجیک" مشکلات فراوانی، "بویژه در بخش محاسبات آن" آشکار شده است و مسئولان این شرکت "آماده هستند برای رفع این مشکلات با سازمانهای بین المللی همکاری کنند."

شرکت برق تاجیک از شرکت های عمده دولت تاجیکستان است که توزیع برق در سراسر کشور از طریق واحدهای آن انجام می شود و مبالغ قابل ملاحظه دولت را در اختیار دارد.

مطالب مرتبط