آغاز اجرای پیمان لیسبون توسط اتحادیه اروپا

پرچم اتحادیه اروپا
Image caption اجرای پیمان لیسبون پس از تصویب آن توسط 27 کشور عضو اتحادیه اروپاست

از امروز سه شنبه اول دسامبر، طی مراسمی اجرای مفاد پیمان لیسبون رسما شروع می شود.

این مراسم در پایتخت کشور پرتغال برگزار می شود و در جریان آن شماری از رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخنرانی می کنند.

اجرای این پیمان پس از تصویب آن توسط 27 کشور عضو اتحادیه اروپاست.

این پیمان، اختیارات پارلمان اروپا را افزایش داده و دو پست ریاست اتحادیه اروپا و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی را که پست های جدیدی هستند، ایجاد کرده است.

پارلمان اروپا بیشتر از هر نهاد دیگر اتحادیه اروپا از اجرای پیمان لیسبون منتفع شده است چون از این به بعد تقریبا در تمام قوانینی که در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل وضع می شود پارلمان اروپا نقش اصلی را خواهد داشت.

در گذشته در بسیاری موارد تصویب قوانین اتحادیه اروپا مشروط به تایید آن توسط تمام کشورهای عضو بود ولی اکنون در بسیاری موارد رای موافق اکثریت اعضا برای تصویب یک قانون کافی خواهد بود.

اما برای تصمیم گیری درمورد وضع مالیات، سیاست خارجی، دفاع و امنیت اجتماعی هنوز اتفاق نظر کلیه اعضای اتحادیه اروپا لازم است.

جانی دایموند، خبرنگار بی بی سی در امور منطقه اروپا می گوید تعیین دو سیاستمدار کمتر شناخته شده برای پست ریاست اتحادیه اروپا و نیز امور خارجی این نهاد در دو هفته قبل، نشان دهنده این است که در حال حاضر کشورهای عضو، مایل به تمرکز بیشتر قدرت در بروکسل نیستند.

به اجرا گذاشتن پیمان لیسبون پس از امضای این پیمان توسط واسلاو کلاوس، رئیس جمهوری چک بود که برای موافقت با آن شرایطی تعیین کرده بود.

ولی در پی تایید این پیمان توسط دادگاه قانون اساسی جمهوری چک واسلاو کلاوس حاضر به امضای پیمان لیسیون شد و به این ترتیب آخرین مانعی که بر سر راه اجرای این پیمان بود برداشته شد.

مطالب مرتبط