با تائید دولت لبنان، حزب الله سلاح‌هایش را نگه می دارد

Image caption سعد حریری، نخست وزیر لبنان

دولت جدید لبنان به نخست وزیری سعد حریری، از حق حزب الله در نگه داشتن تسلیحات خود پشتیبانی کرده است.

دولت لبنان در نشستی که امروز چهارشنبه دوم دسامبر در بیروت برگزار شد، سیاست ها و اهداف چهارساله خود را مشخص کرد.

دولت لبنان که به تازگی و پس از مدتها اختلاف میان گروه ها و احزاب سیاسی این کشور شکل گرفت، سیاست های خود را طی بیانیه ای منتشر کرده است.

این بیانیه خاطر نشان می کند که حزب الله لبنان حق نگه داشتن تسلیحات خود را دارد. این مساله به رغم برخی نگرانی ها و مخالفت های وزرای مسیحی در مورد سلاح های حزب الله عنوان شده است.

طارق متری، وزیر اطلاع رسانی لبنان گفت که شورای وزیران لبنان این بیانیه را تائید کرده است. حزب الله در دولت جدید سی نفره لبنان دو وزیر دارد.

در دولت جدید لبنان، پانزده وزیر از اتئلاف مورد حمایت غرب، ده وزیر از مخالفان و پنج وزیر معرفی شده از سوی رئیس جمهور حضور دارند.

قرار است کابینه سعد حریری، نخست وزیر لبنان دوشنبه هفته آینده از مجلس این کشور رای اعتماد بگیرد.

آقای متری گفته است پنج وزیر مسیحی کابینه از جمله وزرای حزب فالانژ لبنان نسبت به بندی در این بیانیه که در آن به سلاح های حزب الله اشاره شده بود، ملاحظاتی داشته اند.

این وزرا بر این باورند که تسلیحات حزب الله اقتدار حکومت را مورد تهدید قرار می دهد و بر خلاف قطعنامه های سازمان ملل است. سازمان ملل خواهان خلع سلاح کلیه گروه ها است اما حزب الله می گوید در باره سلاح های خود مذاکره نمی کند.

متن کامل بیانیه دولت لبنان قرار است روز دوشنبه منتشر شود. بند ششم آن خاطر نشان می کند "لبنان، دولت، مردم، ارتش و مقاومت، تمام خاک لبنان را آزاد می کنند."

حزب الله در سال 2006 وارد جنگی سی و سه روزه با اسرائیل شد که این جنگ خسارات زیادی را متوجه لبنان کرد.

مطالب مرتبط