گیلانی: بن لادن در پاکستان مخفی نشده است

Image caption آقای گیلانی گفت از معتبر بودن اطلاعات غرب درباره محل اختفای بن لادن مطمئن نیست

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان گزارش ها مبنی بر مخفی بودن اسامه بن لادن در این کشور را رد کرده است.

آقای گیلانی در جریان یک کنفرانس خبری مشترک در لندن، که پس از گفتگوها با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، برگزار شده بود، این موضوع را مطرح کرد.

آقای گیلانی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه (3 دسامبر)، همچنین افزود دولتش در مقابله با پیکارجویان در مناطقی مانند وزیرستان جنوبی موفق بوده است.

اظهارات امروز نخست وزیر پاکستان در لندن در واکنش به اظهارات هفته گذشته نخست وزیر بریتانیا در مورد کم کاری پاکستان در ردیابی رهبر شبکه القاعده بوده است.

آقای براون روز یکشنبه (29 نوامبر)، به بی بی سی گفت پاکستان باید برای "متلاشی" کردن شبکه القاعده و پیدا کردن اسامه بن لادن در این کشور بیشتر تلاش کند.

اظهارات نخست وزیر بریتانیا باعث آزردگی مقام های پاکستانی شده و به همین دلیل او در کنفرانس خبری امروز اذعان کرد که پاکستان در جنگ علیه پیکارجویان فداکاری های زیادی کرده است.

نائومی گریملی، گزارشگر بی بی سی می گوید به رغم تلاش آقای براون برای کاهش آزردگی پاکستانی ها، بحث بر سر محل اختفای اسامه بن لادن همچنان این نکته را برجسته می کند که میان دو نخست وزیر اختلاف نظر وجود دارد.

به گفته نائومی گریملی این نکته زمانی آشکارتر شد که نخست وزیر پاکستان معتبر بودن اطلاعات غرب را، که ادعا کرده است رهبر شبکه القاعده در پاکستان مخفی شده، زیر سوال برد.

او همچنین گفت که کشورش لازم می بیند آمریکا شفاف تر در باره استراتژی جدید خود برای افغانستان توضیح دهد.

این بیم وجود دارد که ممکن است افزایش نیروهای آمریکا باعث شود پیکارجویان بیشتری از افغانستان سرازیر پاکستان شوند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه (اول دسامبر)، ضمن تشریح طرح جدید خود برای افغانستان اعلام کرد سی هزار نیروی تازه نفس به نیروهای مستقر در آن کشور اضافه خواهد کرد.

مطالب مرتبط