پوتین احتمالا در انتخابات بعدی روسیه شرکت می کند

Image caption گزارشگر بی بی سی معتقد است ارتباط تلفنی مردم با آقای پوتین نمایشی بوده است

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه گفته احتمال شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور را، که قرار است در سال 2012 برگزار شود، مد نظر قرار خواهد داد.

آقای پوتین در جلسه پرسش و پاسخ سالیانه نخست وزیر با شهروندان روسیه گفت: "من در این باره فکر خواهم کرد." او بین سال های 2000 تا 2008 دو بار رئیس جمهور روسیه شد.

نخست وزیر روسیه در ضمن پاسخگویی به برخی از هفتصد هزار پرسشی که برای او ارسال شده بود، خواستار تدابیر سخت تر علیه کسانی شد که مسبب بمبگذاری روز جمعه در قطار سریع السیر مسکو - سن پترزبورگ شد. این حادثه 26 کشته به جای گذاشت.

او همچنین گفت که آمریکا سد راه تلاش های روسیه برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی شده است و افزود اولویت او تقویت روابط با همسایگان روسیه است.

اما اغلب کسانی که در این گفتگوی تلفنی چهار ساعته با نخست وزیر خود شرکت کردند در مورد وضعیت اقتصادی روسیه و آینده معاش خود ابراز نگرانی کرده اند.

آقای پوتین در جریان این گفتگوی زنده تلویزیونی، که شهروندان می توانستند از طریق تلفن با او صحبت کنند، ضمن اذعان به این موضوع که امنیت این کشور تنها نگرانی مردم روسیه نیست، از واکنش دولتش به رکود اقتصادی جهان قویا دفاع کرد.

یکی از زنان سوال کننده که از طریق ارتباط ویدیویی با شبکه تلویزیون رسمی روسیه پرسش خود را مطرح می کرد، گفت به نظر آقای پوتین او چگونه باید این بحران اقتصادی را تاب بیاورد؟ نخست وزیر روسیه به او اطمینان داد که جای نگرانی نیست و بحران اقتصادی پایان یافته است.

آقای پوتین برای دو دور رئیس جمهوری روسیه شد اما از آن زمان تا کنون دوره ریاست جمهوری در این کشور طولانی تر و اکنون شش ساله شده است که او را برای شرکت در رقابت ها واجد شرایط می کند.

تام اسلمونت، گزارشگر بی بی سی در مسکو، می گوید جلسه پرسش و پاسخ مردم با نخست وزیر روسیه عمدتا از پیش طراحی شده و نمایشی بود.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه و فردی که به جای آقای پوتین نشسته است هرگز چنین جلساتی را برگزار نکرده است.

مطالب مرتبط