انفجار در سومالی چند وزیر را کشت

Image caption انفجار در سالن اجتماعات یک هتل رخ داد

رخداد یک انفجار انتحاری در مراسم فارغ التحصیلی گروهی از دانشجویان در پایتخت سومالی، دست کم نوزده نفر، از جمله سه وزیر این کشور را کشته است.

محمد اولاد حسن، گزارشگر بی بی سی در موگادیشو، که در صحنه این حادثه حضور داشته است، شمار زیادی جسد را دیده است که در مقابل ساختمان محل برگزاری این مراسم روی زمین افتاده بودند.

این مراسم در یک هتل نزدیک به دانشگاه "بنادیر" برای 43 دانشجوی این دانشگاه برگزار شده بود.

به گفته مقام های سومالی یک بمبگذار انتحاری که خود را به شکل زن درآورده و حجاب و کفش زنانه پوشیده بود، این حمله را انجام داده است.

اسلام گراها با دولت سومالی، که از سوی سازمان ملل متحد حمایت می شود، در جنگند و مواضع کوچکی را در این کشور در کنترل خود گرفته اند.

گزارش از جزئیات انفجار در هتل "شامو"، به تدریج ارسال می شود اما شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته اند که ظاهرا هدف از این حمله مقام های دولت سومالی بوده است.

Image caption قمر عدن علی، وزیر بهداشت سومالی از جمله کشته شدگان امروز بوده است

گزارشگر بی بی سی می گوید انفجار مهیب بوده و در سالن اجتماعات این هتل رخ داده است. هنگام انفجار صدها نفر در این سالن حضور داشته اند.

او گفت پنج وزیر در هتل بوده اند و تائید کرد که سه تن از آنها، شامل قمر عدن علی، وزیر بهداشت و درمان، وزیر آموزش و همچنین وزیر علوم کشته شده اند.

دو خبرنگار نیز از جمله تلفات این انفجار بوده اند.

معدود افراد خارجی، امدادرسان، خبرنگار و دیپلمات که هنوز در موگادیشو بسر می برند، اغلب به هتل شامو مراجعه می کنند.

این هتل و دانشگاه بنادیر در یکی از نواحی کوچکی از موگادیشو قرار دراند که در کنترل دولت قرار دارد. این ناحیه فقط یک کیلومتر با پایگاه نیروهای پاسدار صلح اتحادیه آفریقا فاصله دارد.

گزارشگر بی بی سی می گوید تدابیر امنیتی که در داخل مراسم فارغ التحصیلی وضع شده بود، محدود بوده است؛ محافظین شخصی وزراء همگی خارج از سالن اجتماعات بوده اند.

هیچ گروهی هنوز مسئولیت این حمله را نپذیرفته است

کشور سومالی از سال 1991 دولت ملی قادر به انجام وظیفه نداشته است.

مطالب مرتبط