آمریکا: طالبان با القاعده متفاوت است

جیمز جونز
Image caption جیمز جونز می گوید استراتژی جدید آمریکا پناهگاه امن گروه های رادیکال را از بین خواهد برد

جیمز جونز مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید "تمایز نسبتا روشنی" بین القاعده و برخی اعضای طالبان وجود دارد و همکاری روسیه علیه ایران یکی از لحظات درخشان روابط دو جانبه واشنگتن و مسکو بوده است.

وی در مصاحبه اختصاصی با بی بی سی افزود: "روشن است که طالبان گروه های رادیکال هم دارد، اما من مطمئن نیستم که همه (اعضای) طالبان بدنبال نابودی سبک زندگی ما باشند. در حالیکه من معتقدم گروه القاعده خواهان حمله و نابودی نوع زندگی ما و شماست."

به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا القاعده و متحدانش را باید یکسان انگاشت، اما بعضی از اعضای طالبان نگرش "آشتی جویانه تری" دارند و می خواهند به جامعه خود "مجددا بپیوندند" و "شهروندی سازنده بشوند."

وی گفت بنظر می رسد حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان بدنبال بررسی امکان جلب همکاری گروه های میانه رو تر طالبان است.

ژنرال جونز نابودی "پناهگاه امن" القاعده و طالبان در مناطق قبیله ای مرزهای افغانستان و پاکستان را برای امنیت ملی آمریکا و امنیت جهانی حیاتی دانست.

وی اظهار امیدواری کرد هدف یاد شده با استراتژی جدید باراک اوباما در افغانستان که مشتمل بر اعزام 30 هزار نیروی بیشتر به این کشور است تا ژوئیه 2011 محقق شود.

باراک اوباما ژوئیه 2011 را زمان آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان تعیین کرده است.

به گفته جیمز جونز این بسیار مهم است که دولت افغانستان این تاریخ را به یاد داشته و متوجه باشد که 2011 سال تخلیه افغانستان نیست بلکه سال انتقال بخشی از مسئولیتها به حکومت این کشور است.

وی گفت آمریکا افغانستان را به حال خود رها نمی کند بلکه به کمک ها و حمایت های خود به این کشور ادامه می دهد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا راهبرد جدید کاخ سفید امکان دستگیری اسامه بن لادن رهبر القاعده را تقویت می کند گفت اسامه بن لادن سمبل مهمی برای القاعده بوده و دستگیری او بسیار مهم است اما در شرایط فعلی از بین بردن مخفیگاه ها و تضعیف امنیت اعضای القاعده از اهمیتی اساسی برخوردار است.

او محل اختفای اسامه بن لادن را "جایی در منطقه افغانستان پاکستان در وزیرستان شمالی" دانست.

"دوستان خوب"

جیمز جونز در ادامه این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره چالش اتمی ایران گفت تهران به یکی از "بهترین پیشنهادهای ممکن" پاسخی نداده و با بسته شدن پنجره موجود در مقطع کنونی راهی جز تحریم های شدید باقی نمانده است.

اشاره او به پیشنهاد مبادله سوخت است که توسط محمد برادعی مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شده اما تاکنون از سوی ایران پذیرفته نشده است.

اعضای شورای حکام آژانس از جمله روسیه و چین که همواره مخالف برخوردهای شدید با ایران بوده اند به قطعنامه اخیر شورای حکام علیه تهران رای مثبت دادند.

جیمز جونز این همکاری روسیه را یکی از "لحظات درخشان" در روابط دو جانبه واشنگتن و مسکو دانست گفت روسها به نتیجه دشوار عدم همکاری ایران رسیده اند و با رویکرد "صبورانه" و "معقولانه" خود "دوستان خوبی" برای آمریکا بوده اند.

وی افزود ایران با عدم پذیرش پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی "پیامی بسیار بسیار منفی" فرستاد و حتی چین را نیز به تفکری دوباره در این باره واداشت.

مطالب مرتبط