برنامه سفر اوباما به نشست کپنهاگ تغییر کرد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا
Image caption باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برنامه خود برای شرکت در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در کپنهاگ را تغییر داده است.

کاخ سفید اعلام کرده که آقای اوباما دیرتر از موعدی که قبلا اعلام شده بود، به کپنهاگ دانمارک می رود. به این ترتیب رئیس جمهور آمریکا به جای نهم دسامبر، هجدهم دسامبر در نشست سازمان ملل شرکت می کند.

در این اجلاس که بسیاری مشتاقانه در انتظار آن هستند، تلاش خواهد شد معاهده ای به تصویب برسد که جایگزین پروتکل کیوتو سازمان ملل متحد شود.

یکی از موضوعات اجلاس کپنهاگ که از تاریخ هفتم تا هجدهم دسامبر با شرکت رهبران بیش از 85 کشور جهان تشکیل می شود، کاهش گازهای گلخانه ای است.

کمک مالی به کشورهای فقیر برای مقابله با تغییرات آب و هوایی یکی دیگر از محورهای مذاکره در اجلاس تغییرات اقلیمی کپنهاگ است.

پیمان کپنهاگ که پیش بینی می شود تا سال 2010 نهایی شود، جانشین پیمان کیوتو می شود که مدت آن در سال 2012 منقضی خواهد شد.

تغییر برنامه آقای اوباما پس از مذاکرات با رهبران سایر کشورها ایجاد شده است. مقامات آمریکایی می گویند در مذاکرات مربوط به پیمان جدید پیشرفت هایی حاصل شده و به همین جهت آقای اوباما در روز پایانی نشست حضور خواهد داشت.

پل آدامز، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید دولت آمریکا آشکارا بر این باور است که حضور آقای اوباما در کپنهاگ در روز پایانی نشست می تواند فرصت لازم برای رسیدن به توافق در باره پیمان جدید را افزایش دهد.

دولت آمریکا گفته است هیاتی از سوی این کشور در نشست های اولیه حضور پیدا می کند و در مذاکرات شرکت خواهد کرد.

آقای اوباما در مورد نشست کپنهاگ با کوین راد، نخست وزیر استرالیا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفت و گو کرده است.

آمریکا می گوید حمایت ها از طرح کمک به کشورهای در حال توسعه در مورد تغییرات اقلیمی با بودجه ای بالغ بر ده میلیارد دلار افزایش یافته است.

این کشور گفته که سهم عادلانه خود از این طرح را پرداخت خواهد کرد.

مطالب مرتبط