هشدار بنگلادش در مورد احتمال جابجایی مردم در اثر تغییرات اقلیمی

سیل در بنگلادش
Image caption بنگلادش یکی از کشورهایی است که بیشترین صدمه را از بالا آمدن سطح آب دریاها می بیند

وزیر دارایی بنگلادش از کشورهای ثروتمند جهان درخواست کرده میلیون ها نفری را که ممکن است در اثر پی آمدهای تغییرات اقلیمی، بیخانمان شوند، در خاک خود بپذیرند.

آقای عبدالمحیط، در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است برای حمایت از یک چنین افرادی قوانین بین المللی باید تغییر کند تا این گونه افراد مانند کسانی که از جنگ یا اذیت و آزار توسط دولتشان فرار می کنند، مورد حمایت قرار گیرند.

وزیر دارایی بنگلادش گفت بالا آمدن سطح آب دریا در بنگلادش ممکن است سبب شود که حدود بیست میلیون بنگلادشی در طی 40 سال آینده ناچار به ترک خانه هایشان شوند.

وی یادآور شد که بنگلادش هم اکنون یکی از کشورهایی است که تراکم جمعیت در آنجا بیش از حد است و امکانات کمک به مردم مهیا نیست.

دانشمندان معتقدند که بنگلادش که سواحلش تقریبا هم سطح دریاست، ممکن است یکی از کشورهایی باشد که بیشترین صدمه را از بالا آمدن سطح آب دریاها ببیند.

مارک دامت، خبرنگار بی بی سی در داکا، پایتخت بنگلادش می گوید به دلیل مهاجرت روستاییان به داکا، این شهر هم اکنون با تراکم فزاینده جمعیت روبروست و یکی از آلوده ترین شهرهای جهان محسوب می شود.

در هفته گذشته دولت بنگلادش اعلام کرد که برای کمک به مقابله با عواقب تغییرات اقلیمی در این کشور به 10 میلیارد دلار نیاز دارد.

هشدار وزیر دارایی بنگلادش در باره تاثیر نگران کننده تغییرات اقلیمی در این کشور، در زمانی داده شده که رهبران جهان خود را برای شرکت در اجلاس کپنهاگ که هدفش محدود کردن این تغییرات است، آماده می کنند.

در این اجلاس که بسیاری مشتاقانه در انتظار آن هستند، تلاش خواهد شد معاهده ای به تصویب برسد که جایگزین پروتکل کیوتو سازمان ملل متحد شود.

یکی از موضوعات اجلاس کپنهاگ که از تاریخ هفتم تا هجدهم دسامبر با شرکت رهبران بیش از 85 کشور جهان تشکیل می شود، کاهش گازهای گلخانه ای است.

کمک مالی به کشورهای فقیر برای مقابله با تغییرات آب و هوایی یکی دیگر از محورهای مذاکره در اجلاس تغییرات اقلیمی کپنهاگ است.

پیمان کپنهاگ که پیش بینی می شود تا سال 2010 نهایی شود، جانشین پیمان کیوتو می شود که مدت آن در سال 2012 منقضی خواهد شد.

مطالب مرتبط