آمریکا: در باره بن لادن اطلاعاتی نداریم

اسامه بن لادن
Image caption اسامه بن لادن

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می گوید کشورش نمی داند اسامه بن لادن، رهبر القاعده کجا مخفی شده و اطلاعات موثقی هم در این باره طی سال های اخیر نداشته است.

آقای گیتس گفت نمی تواند گزارش هایی را که در آن به حضور اسامه بن لادن در افغانستان اشاره شده، تائید کند.

هفته پیش یک فرد عضو طالبان که در پاکستان بازداشت شده، مدعی حضور اسامه بن لادن در افغانستان شد.

آقای گیتس گفت نمی تواند اظهارات این فرد را که گفته بود رهبر القاعده را بارها پیش از حملات یازده سپتامبر دیده، تائید کند.

این فرد عضور طالبان گفته است که در ماه ژانویه یا فوریه امسال با یک "فرد موثق" ملاقات کرد که اسامه بن لادن را چند روز پیشتر در افغانستان دیده بود.

وزیر دفاع آمریکا به شبکه تلویزیونی ای بی سی نیوز آمریکا گفت اگر می دانست که بن لادن کجاست، قطعا اقدام می کرد.

باور عمومی بر این است که اسامه بن لادن در آن سوی مرز افغانستان و در مناطق قبیله ای پاکستان به سر می برد اما فرد بازداشت شده طالبان گفته است که پیکارجویان از رفتن به مناطق مرزی پاکستان به علت هراس از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا خودداری می کنند. او گفته است که حال عمومی بن لادن خوب است.

هفته گذشته یک گزارش ارائه شده به سنای آمریکا خاطر نشان می کرد که رهبر القاعده در سال 2001 در چنگ نیروهای آمریکایی در افغانستان بود.

طبق این گزارش، در اواخر سال 2001، امکان دستگیری اسامه بن لادن توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان وجود داشت ولی رهبران نظامی آمریکا از اعزام نیروی تقویتی برای تعقیب او خودداری کردند.

در این گزارش که توسط حزب دموکرات آمریکا برای ارائه به کمیته روابط خارجی این کشور تهیه شده، آمده که اسامه بن لادن و نفرات او در کوههای تورا بورا، در افغانستان گیر کرده بودند ولی دولت جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا نیروی تقویتی لازم برای دستگیری رهبر القاعده را اعزام نکرد و به دنبال آن رهبر القاعده و نفراتش بدون مزاحمت وارد مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان شدند.

مطالب مرتبط