نوه ژنرال پینوشه وارد سیاست می شود

Image caption در دوران ۱۷ ساله حکومت پینوشه بیش از ۳ هزار نفر کشته یا "ناپدید" شدند

رودریگو گارسیا پینوشه، نوه ژنرال آگوستو پینوشه دیکتاتور سابق شیلی وارد عرصه سیاسی این کشور می شود.

روزنامه گاردین گزارش داده که نوه سی و سه ساله آقای پینوشه در انتخابات کنگره شیلی که یکشنبه آینده برگزار می شود، شرکت می کندو از حمایت همسر ژنرال پینوشه برخوردار است.

رودریگو گارسیا پینوشه در تبلیغات انتخاباتی خود به کرات از تصاویر پدربزرگش استفاده کرده است. او از یکی از محلات ثروتمند و محافظه کار سانتیاگو، پایتخت شیلی کاندیدا شده است.

لوسیا هیریارت پینوشه، بیوه ژنرال پینوشه از ورود نوه خود به سیاست حمایت کرده و گفته است که رئیس جمهور سابق شیلی از این کار نوه اش، قطعا به خود می بالید.

خانواده پینوشه یکی از بحث برانگیزترین ها در شیلی بوده اند. بسیاری این نام را مترادف با کشته و ناپدید شدن هزاران شیلیایی در دوران حکومت نظامیان می دانند.

طی بیست سال گذشته چپگرایان قدرت را در شیلی در دست داشتند اما دوره ریاست جمهوری میشل باشله، رئیس جمهور فعلی که از محبوبیت فراوانی هم برخوردار است، رو به پایان است و نامزد اصلی چپگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری، رقابت نزدیکی با نامزد جناح محافظه کار دارد. انتخابات ریاست جمهوری شیلی هم هفته آینده برگزار می شود.

رودریگو گارسیا پینوشه به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات شرکت می کند و از سوی احزاب راست در انتخابات حضور ندارد. او می گوید می خواهد در برابر مردم و نه احزاب سیاسی مسئول باشد.

به گمان برخی تحلیلگران این احتمال وجود دارد که نامزدی او جناح راست را دچار شکاف کند و آرای احزاب دست راستی را پخش کند.

گاردین می گوید آقای گارسیا پینوشه به ژنرال پینوشه بسیار نزدیک بود و آخرین قوم و خویشی بود که پینوشه را زنده در سن 91 سالگی در دسامبر 2006 دید.

او همچنین در سوء قصد سال 1986 علیه ژنرال پینوشه در کنار او حضور داشت اما آسیبی به او و زمامدار وقت شیلی نرسید و تنها پنج نفر از محافظان شخصی ژنرال پینوشه کشته شدند.

ژنرال آگوستو پینوشه در سال ۱۹۷۳ طی کودتایی علیه دولت منتخب سالوادور آلنده، رییس جمهوری چپگرای شیلی به قدرت رسید و تا سال ۱۹۹۰ در راس قدرت بود. در دوران ۱۷ ساله حکومت او بیش از ۳ هزار نفر کشته یا "ناپدید" شدند. او بارها به نقض حقوق بشر متهم شد اما به دلیل وخامت وضع جسمانی هیچگاه تحت محاکمه قرار نگرفت.

در یک گزارش رسمی منتشر شده پس از بازگشت شیلی به دموکراسی، اعلام شد که ۳۱۹۷ نفر در دوران دیکتاتوری نظامی کشته و یا ناپدید شده اند.

مطالب مرتبط