حمايت بنیاد خیریه "ورارود" از طرح "راغون"

نیروگاه راغون
Image caption دولت تاجیکستان با استفاده از منابع خودی به بنیاد نیروگاه راغون پرداخته است

در حالی، که مردم تاجیکستان هنوز پیرامون دعوت امامعلی رحمان، رئیس جمهور این کشور، درباره خریداری سهام طرح "راغون" در سال 2010 هنوز رغبتی نشان نداده اند، بنیاد خیریه "ورارود" در بریتانیا، ساکنان آن کشور را به کمک مالی به این طرح فرا خوانده است.

مسئولان این سازمان مطمئن هستند، که افراد زیادی از میان تاجیکان و فارسی ‌زبانان برون ‌مرزی و ایرانی و افغانهای مقیم بریتانیا علاقمند کمک به انجام طرح نیروگاه راغون، "طرحی استراتژیک و مهم" برای تاجیکستان، هستند.

هر چند طرح نیروگاه راغون در تاجیکستان در محور مناقشه‌های سیاسی میان تاجیکستان و برخی از کشورهای پایان‌ آب، از جمله ازبکستان قرار دارد، مسئولان بنیاد خیریه "ورارود" می‌گویند ابتکار آنها از هر گونه انگیزه‌های سیاسی بری بوده و هدفشان فقط کمک به مردم تاجیکستان است.

زهرا جزایری، مسئول بنیاد خیریه "ورارود" در لندن، در این باره به بی بی سی گفت: "فراخان بنیاد خیریه "ورارود" به معنی همکاری و همیاری آن با ملّت تاجیکستان است و به هیچ روی جنبه سیاسی ندارد."

وی افزود: "تنگدستی مالی و مانع تراشی همسایگان دلایل اصلی گرفتاری کشور در زمینه انرژی است. حالا، که دولت تصمیم گرفته است با استفاده از منابع خودی نیروگاه غول‌آسا بسازد، همه نیکوکاران باید در این راستا سهم بگیرند و به ملت تاجیک یاری کنند. پایان این پروژه، پایان رنج مردم تاجیکستان در فصل سرماست، که در زمستانهای گذشته شاهدش بودیم."

فرا خوان خیرخواهان طرح "راغون" برای کمک مالی از سویی سازمان "ورارود" در حالی صورت می‌گیرد، که برخی از مردم در داخل تاجیکستان به برنامه‌های دولت این کشور در زمینه جلب مبالغ برای طرح نیروگاه راغون با تردید می‌نگرند.

دلیل این وضع را کارشناسان به وجود فساد گسترده در کشور و ناباوری مردم به استفاده مؤثر از مبالغ توسط مسئولان مربوط می‌دانند.

ولی خانم جزایری، مسئول بنیاد خیریه "ورارود" معتقد است، که حالا طرح نیروگاه "راغون" طرح “سرنوشت سازی” برای ملّت و دولت تاجیکستان است و به این خاطر مبالغ جمع‌آوری شده هدفمندانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی در این باره گفت: "برای ورارود این نکته مهم است، که هر میزان پرداخت شده برای این طرح، به طور هدفمند و تنها برای احداث نیروگاه هزینه شود .... این حقیقت آشکار است، که در این مرحله چه مردم، چه دولت، علاقه‌مندند هرچه زودتر به خودکفایی در زمینه انرژی برسند. زیرا در غیر این صورت، بقای هم دولت و هم ملّت تاجیکستان در معرض خطر قرار خواهد گرفت."

مسئولان طرح فراخوان برای کمک مالی به طرح احداث نیروگاه "راغون" می‌گویند، که قصد دارند از سازمانهای مردمی و بین‌المللی تقاضا کنند، تا کمیسیونی برای نظارت بر چگونگی هزین منابع ملی در ساختمان نیروگاه "راغون" تشکیل شود.

در همین حال، مسئولان “نگاه”، یک نشریه مستقل در تاجیکستان، اعلام داشتند، که مشغول تهیه اسناد حقوقی برای تأسیس یک سازمان به نام "سازمان جمعیت سهامداران مردمی تاجیکستان" هستند.

سیم الدین دوستاو، مؤسس این نشریه، می‌گوید، که این تصمیم پس از دعوت رئیس جمهوری تاجیکستان از مردم تاجیک برای خریداری سهام نیروگاه راغون گرفته شده است.

وی گفت هدف اصلی این سازمان نظارت بر نقض نشدن حقوق سهامداران و بالا بردن اعتماد مردم به سهام نه تنها نیروگاه "راغون"، بلکه "سنگتوده-1" بلکه سهام دیگر شرکتها نیز بوده است.

وی گفت، که نظارت بر استفاده مؤثر از همه گونه پول مردمی، از جمله مبالغ خیرشده، از وظایف این سازمان خواهد بود.

ضمناً، موضوع جلب سرمایه مردم به طرح نیروگاه "راغون" در محور جلسه روز جمعه شورای اجتماعی، یک سازمان مردمی، با شرکت نمایندگان احزاب مختلف سیاسی و نهادهای جمعیتی در رأس امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، قرار داشت.

در این جلسه، آقای رحمان از رهبران سازمانها و نهادهای اجتماعی و جنبشها و احزاب سیاسی تاجیکستان خواسته است، که از طرح نیروگاه "راغون" حمایت کنند.

وی پیشتر از مردم تاجیکستان خواسته بود، که هر خانواده دست کم به مبلغ 3000 سامانی (واحد پول تاجیکستان) سهام نیروگاه "راغون"-را خریداری کند و ثروتمندان و بازرگانها البتّه تعداد بیشتری از این سهام را بخرند.

مطالب مرتبط