دستگیری 60 نفر و ضبط اسلحه و مهمات در فیلیپین

پلیس فیلیپین
Image caption پلیس فیلیپین موفق به کشف مقادیر زیادی اسلحه و مهمات در جنوب این کشور شده است

در پی اعلام حکومت نظامی در جنوب فیلیپین، پلیس این کشور بیش از 60 نفر را دستگیر کرده و مقادیر قابل توجهی مهمات و سلاح های خودکار ضبط کرده است.

دستگیری ها در پی یورش پلیس به یک مزرعه و چند محل دیگر متعلق به خانواده آمپاتوآنس است که یک خانواده با نفوذ محلی در استان ماگوئیندا در جنوب فیلیپین محسوب می شود.

گفته می شود اعضای این خانواده در کشتارهای جمعی ماه گذشته در این استان که موجب کشته شدن 57 نفر از جمله 30 خبرنگار شد، دست داشته اند.

تصور می رود انگیزه این کشتارها انتقام گیری سیاسی بوده است.

به دنبال این ناآرامی ها دولت فیلیپین روز گذشته 5 دسامبر، پس از گذشت دهها سال دوباره به حکومت نظامی متوسل شد و گلوریا آرویو، رئیس جمهوری فیلیپین در استان ماگوئیندا که در جزیره میندانائو در جنوب فیلیپین است حکومت نظامی اعلام کرد.

دولت فیلیپین می گوید برقراری حکومت نظامی به خاطر جلوگیری از شورش اعضای خانواده آمپاتوآنس است که به اتهام شورش و قتل محاکمه خواهند شد.

علاوه بر 60 نفری که امروز دستگیر شده اند، روز گذشته پلیس فیلیپین به عنوان پیشگیری از شورشی که تصور می رفت قریب الوقوع باشد 20 پیکارجو را دستگیر کرده و مقادیر زیادی مهمات ضبط کرده بود.

تعدادی از سلاح های توقیف شده برچسب وزارت دفاع فیلیپین را داشتند.

آخرین کسی که دهها سال قبل در فیلیپین اعلام حکومت نظامی کرده بود فردیناند مارکوس، رئیس جمهور خودکامه اسبق فیلیپین بود که برای حفظ قدرت به مدت بیش از 10 سال در سراسر فیلیپین حکومت نظامی اعلام کرده بود و تا سال 1986 بر این کشور حکومت می کرد.

استان ماگوئیندانائو در جنوب فیلیپین، از مناطق عمدتا مسلمان نشین و پرآشوب این کشور محسوب می شود و درگیری های خشونت آمیز بین خاندان های متنفذ مسلمان این منطقه بر سر کسب قدرت واقعه بی سابقه ای نیست.

با اینهمه، کشتار دهها نفر در ارتباط با رقابت های سیاسی، ماجرایی نگران کننده در صحنه سیاسی فیلیپین قلمداد می شود.

مطالب مرتبط