کاهش تولیدات پنبه در تاجیکستان

پنبه
Image caption تولید پنبه در تاجیکستان به صورت قابل ملاحظه کاهش یافته است

در سال جاری تولید پنبه در تاجیکستان در مقایسه‌ با سال 1991 سه برابر کاهش یافته است.

مسئولان وزارت کشاورزی تاجیکستان روز دوشنبه، 7 دسامبر، در نشست خبری در شهر دوشنبه دلیل این امر را نامساعدی آب و هوا، پایین بودن کیفیّت بذر و کمبود سرمایه‌گذاری به این بخش خواندند.

تأکید شد، که به سبب بارندگی زیاد کشت پنبه در تاجیکستان حدود یک ماه دیرتر شروع شده و 15 هزار هکتار مزرعه کشاورزی از جاری شدن سیل خراب گردیده است.

طبق اطّلاع این وزارت، تا حال حدود 296 هزار تن محصول پنبه جمع‌آوری شده است، که این رقم نسبت به نقشه پیش‌بینی‌شده 54 هزار تن کم بوده است.

در همین حال، سعیدمراد بهرالدّینف، رئیس اداره رستنی‌پروری وزارت کشاورزی تأکید کرد، که با این وجود مزارع کشت پنبه در تاجیکستان کاهش نیافته و در سال آینده در 182 هزار هکتار زمین پنبه کشت خواهد شد.

همچنین، به گفته آقای بهریدّینف، طبق برنامه رشد بخش پنبه در تاجیکستان در سالهای 2010 تا 2014 گسترش مزارع پنبه تا 200 هزار هکتار و افزایش بازدهی تا 30 سینتنیر (یکصد کیلو) در هر هکتار پیش‌بینی شده است.

این در حالیست، که بازدهی پنبه در تاجیکستان در سال جاری از هر هکتار 17 سینتنیر بوده و به اعتقاد کارشناسان، از چنین بازدهی مجتمَع های کشاورزی عایدات یا سودی نخواهند برد.

سعیدمراد بهرالدّینف گفت که تنها در صورت 25 سینتنیر در هر هکتار بازدهی پرورش پنبه برای کشاورزان سود‌آور خواهد بود.

از سویی دیگر، کارشناسان تاجیک موارد فراوان فساد در ساختارهای بخش کشاورزی تاجیکستان را از موانع اصلی در راه رشد پنبه پروری در این کشور ارزیابی کرده‌اند.

گفته می‌شود، توزیع غیرموثر مبالغ بودجه به مجتمَع های کشاورزی و سرقت بخشی از این مبالغ، وارد کردن تخمی یا بذر و کود شیمیایی با کیفیت پائین، خریداری پنبه با قیمت پایین از کشاورزان و سود بردن تاجران از این راه از جمله موارد فساد محسوب می‌شوند.

ضمناً، دو هفته‌ قبل، در جریان بررسی روند اجرای بودجه سال جاری تاجیکستان در پارلمان این کشور وزارت کشاورزی از فسادزده ترین نهاد رسمی تاجیکستان عنوان شد.

Image caption آقای بهر الدینف گفت که درآینده مزارع کشت پنبه در تاجیکستان افزایش خواهد یافت

در این همایش تأکید شد که در سال جاری در ساختارهای این وزارت به مقدار 6، 5 میلیون سامانی یا حدود 1، 5 میلیون دلار آمریکایی به طور غیرموثر مصرف شده یا به سرقت رفته است.

نرذالله ددابایف، سخنگویی وزارت کشاورزی به نوبه خود مقامات حکومتهای محلی را مسئول توزیع نادرست مبالغ بودجه به مجتمَع های پنبه پروری خواند.

به گفته آقای ددابایف، در بیشتر موارد مبالغ به مجتمَع هایی توزیع شده‌اند، که محصول خوب پنبه پرورش کرده نمی‌توانسته‌اند و برخی از آنها ورشکسته گشته‌اند.

مسئولان وزارت کشاورزی گفتند، که به این دلیل در سال گذشته از جمله مبالغ توزیع شده 45 میلیون سامانی به بانکها بازگردانیده نشده و از این رو بانکها در سال جاری به مجتمَع های پنبه پروری به مقدار 83 میلیون سامانی کمتر وام تخصیص داده‌اند.

همزمان، مقامات این وزارت ابراز امیدواری کردند، که بخشودگی 548 میلیون دلار بدیهی های مجتمَع های پنبه پروری از سوی دولت کشاورزان را تشویق خواهد کرد، که محصول پنبه در کشور را افزایش دهند.

طبق اطّلاع کمیته آمار تاجیکستان در سال جاری این کشور به مقدار 64 هزار تون نخ پنبه صادر کرده است، که در مقایسه ‌با صادرات پنبه در سال گذشته 3 هزار تن کاهش را نشان داده است.

روسیه، ایران و لیتوانی از واردکنندگان اصلی پنبه تاجیکستان محسوب می‌شوند.

ارزش نخ پنبه در سال جاری به مقدار 260 دلار آمریکایی پایین رفته و 1 تن نخ پنبه به قیمت 1076 دلار به فروش می‌رود.

مطالب مرتبط