سفر اردوغان به واشنگتن: آیا ترکیه همچنان متحد آمریکاست؟

Image caption باراک اوباما در ماه آوریل به ترکیه سفر کرد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه امروز (7 دسامبر)، وارد واشنگتن می شود تا با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفتگوهایی را برگزار کند.

آقای اوباما در ماه آوریل امسال به ترکیه سفر کرد تا روابط دو کشور را که در دوران ریاست جورج بوش تنش آلود شده بود، از نو دوستانه کند.

اما دست کم برخی از کارشناسان آمریکایی معتقدند غرب دوستی ترکیه را از دست داده است و از همین منظر به روابط آمریکا و ترکیه نگاه می کنند.

به طور عمومی احساس می شود ترکیه و آمریکا از یکدیگر فاصله گرفته اند؛ و از زمانی که حزب عدالت و توسعه یا "آ ک پ"، که گرایش های اسلام گرایانه را دنبال می کند، در ترکیه بر مسند قدرت نشسته، اهداف سیاست خارجی این کشور تغییر کرده است.

دولت ترکیه اکنون علاقمند است حمایت گروه هایی را در این کشور به خود جلب کند که نظرات اسلام گرایانه و ضد غربی دارند.

گرچه واقعیاتی در این گفته وجود دارد اما مسائل معمولا خیلی پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد.

روابط ترکیه با آمریکا به طور مشهود از سال 2003 رو به سردی گذاشت. در آن سال پارلمان ترکیه با استفاده نظامی آمریکا از خاک این کشور برای حمله کردن به رژیم صدام حسین مخالفت کرد.

از آن زمان سیاست خارجی ترکیه ظاهرا همان قدر معطوف غرب بوده است که معطوف شرق - یعنی معطوف کشورهای عرب و آسیای میانه.

افزایش کراهت شمار محدودی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پیوستن ترکیه به این اتحادیه نیز به پویایی این سیاست خارجی جدید کمک کرده است.

چند هفته پیش بود که نخست وزیر ترکیه شانه به شانه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، ایستاد.

روابط ترکیه با ایران و سودان یقینا تا حدی باعث ناخرسندی آمریکا شده است.

اما سخنگویان دولت ترکیه تاکید دارند سمت و سوی جدید سیاست خارجی کشورشان در باره توازن است نه انتخاب میان غرب و شرق.

آنها به این نکته اشاره دارند که ترکیه همچنان به ناتو وفادار است.

اما اقتصاد ترکیه، که با شتاب رو به رشد بوده است، به ثبات در منطقه و کشورهای همسایه اش نیاز دارد و به همین دلیل است که ترکیه علاقمند است میان سوریه و اسرائیل صلح برقرار شود.

یقینا بسیاری از کارشناسان محلی معتقدند که آمریکا و غرب باید شبکه ارتباطی منحصر به فرد ترکیه را برای منافع خود یک مزیت و نه یک تهدید تلقی کنند.

مطالب مرتبط