دیپلمات ارشد آمریکا به کره شمالی سفر می کند

Image caption این دیپلمات آمریکایی پیشتر سفیر کشورش در کره جنوبی بود

دولت آمریکا یک دیپلمات ارشد را به پیونگ یانگ می فرستد تا با کره شمالی درباره بازگشت این کشور به مذاکرات اتمی شش جانبه مذاکره کند.

آمریکا اعلام کرده است که استفان باسوورت، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی، روز سه شنبه (8 دسامبر) از سئول پایتخت کره جنوبی به کره شمالی سفر خواهد کرد.

آمریکا می گوید که این دیپلمات ارشد وعده امتیازهای جدیدی به مقام های کره شمالی نخواهد داد.

به گفته آمریکا، استفان باسوورت بررسی خواهد کرد که آیا کره شمالی قصد بازگشت به روند مذاکرات شش جانبه با هدف نهایی خلع سلاح اتمی را دارد یا خیر.

به گفته آمریکا، کره شمالی وعده داده است که فرستاده ایالات متحده با مقام های ارشد دولت کره شمالی دیدار کند.

کره شمالی در اوایل ماه نوامبر امسال برای گفتگوی مستقیم با آمریکا اعلام آمادگی کرد، اما در عین حال هشدار داد که اگر آمریکا با درخواستش موافقت نکند، پیونگ یانگ به خط مشی فعلی خود ادامه خواهد داد.

روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی 19 نوامبر از کره شمالی خواستند که به مذاکرات شش جانبه که میزبان آن چین است بازگردد.

کره شمال در سال 2007 میلادی موافقت کرده بود که در ازای دریافت کمک های بین المللی در زمینه تامین سوخت و امتیازات سیاسی فعالیت تاسیسات اتمی خود را متوقف کند.

اما این کشور در سال میلادی جاری از روند مورد توافق خارج شد و دومین آزمایش هسته ای اش را انجام داد.

به دنبال این آزمایش مقامات کره شمالی هشدار دادند که ذخایر پلوتونیوم خود را برای ساخت سلاح اتمی آماده می کنند و فرایند غنی سازی اورانیوم را نیز از سر می گیرد.

آزمایش هسته ای که کره شمالی در ماه مه امسال انجام داد، باعث اعمال دور جدیدی از تحریم های سازمان ملل متحد علیه این کشور شد.

مطالب مرتبط