سازمان ملل: آفریقا به یک مرکز تجارت مواد مخدر تبدیل می شود

ساحل آفریقا
Image caption سازمان ملل: تجارت مواد مخدر در تمامی نوار ساحل جریان دارد

آفریقا به یکی از مراکز تجارت مواد مخدر برای تامین منابع مالی عملیات تروریستی و جنایی تبدیل شده است.

رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) در گزارشی هشدار داده است که نقاطی از قاره آفریقا به یکی از محل های عمده تجارت هروئین و کوکائین تبدیل شده است و بخشی از عواید ناشی از این معاملات به تامین منابع مالی "نیروهای تروریستی و شورشی" و فعالیت سازمان های جنایی اختصاص می یابد.

آنتونیو ماریا کاستا، رئیس این اداره، خواستار ایجاد شبکه ای برای نظارت و مقابله با فعالیت سازمان ها و گروه های جنایی دست اندرکار در این تجارت شده است.

این گزارش پس از آن انتشار می یابد که ماه گذشته مقامات امنیتی کشور مالی، از کشورهای عمدتا مسلمان نشین واقع در غرب آفریقا، در بررسی لاشه یک هواپیمایی بوئینگ که در این کشور سقوط کرده بود به شواهدی از حمل و نقل مواد مخدر دست یافتند.

به گفته مقامات دولتی مالی، این هواپیما حامل حدود ده تن کوکائین بود که ظاهرا برای تحویل در یکی از مراکز فعالیت تاجران مواد مخدر در آفریقا بارگیری کرده بود.

آقای کاستا در ارائه گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل، تبعات وخیم سیاسی و امنیتی این فعالیت ها را نه تنها برای کشورهای آفریقایی، بلکه برای سایر نقاط جهان مورد تاکید قرار داد.

او گفت که جنبه هراس آور استقرار تاجران مواد مخدر و اعضای سازمان های جنایی در آفریقا این است که بین فعالیت آنان و اقدامات تروریستی ارتباط مستقیم وجود دارد.

به گفته رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل، هر ساله بین پنجاه تا شصت تن کوکائین از مسیر کشورهای واقع در غرب آفریقا حمل می شود.

آقای کاستا به خصوص از استفاده از خاک کشور گینه بیسائو برای این منظور سخن گفت.

کمک به تروریسم و شورشهای سیاسی

وی افزود که علاوه بر این، در سال بین سی تا سی و پنج تن هروئین تولیدی افغانستان نیز به کشورهای شرق آفریقا انتقال می یابد و از آنجا برای خرید و فروش به نقاط مختلف حمل می شود.

Image caption بخشهایی از آفریقا به مراکز عمده معامله مواد مخدر تبدیل شده است

رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل گفت که "تجارت مواد مخدر نه فقط جنایت سازمان یافته را تقویت می کند، بلکه نیروهای تروریستی و شورشیان مخالف دولت نیز با کسب منافع حاصل از این فعالیت ها، به منابع مالی مورد نیاز برای خرید تجهیزات و پرداخت پول به ماموران و اعضای خود دست می یابند."

به گفته این مقام سازمان ملل، تمامی منطقه "ساحل" در آفریقا، که به نوار واقع در جنوب صحرای شمال آفریقا اطلاق می شود، عرصه فعالیت گسترده تاجران مواد مخدر است.

آقای کاستا در این گزارش گفت که اخیرا هفت لابراتوار تولید مواد مخدر در کشور گینه کشف شد که نشان می دهد که این منطقه به تدریج به مرکزی برای ساخت انواع مواد روانگردان نیز تبدیل می شود.

در همین جلسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت که تجارت مواد مخدر حتی بر عملیات صلحبانی در افغانستان، هائیتی، گینه بیسائو و نقاط دیگر جهان نیز تاثیر گذاشته است.

در پایان این جلسه، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب بیانیه ای، نسبت به آثار منفی تجارت مواد مخدر برای صلح و امنیت جهانی ابراز نگرانی کرد و خواستار تقویت همکاری منطقه ای برای مقابله با این نوع فعالیت ها در آفریقا شد.

اگرچه خرید و فروش مواد مخدر و روانگردان در نقاط مختلف جهان رواج دارد، اما تاکنون کمتر از آفریقای سیاه به عنوان یک منطقه اصلی تجارت بین المللی این مواد نام برده شده بود.

گزارش اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل می تواند حاکی از گسترش دامنه فعالیت تاجران مواد مخدر به مناطق جدیدی از جهان و در نتیجه، افزایش دسترسی و اعتیاد شمار بیشتری از افراد به این مواد باشد.

در عین حال، این امکان نیز وجود دارد که به دلیل شدت گرفتن مبارزه با فعالیت تاجران مواد مخدر در مراکز سنتی فعالیت آنان در جهان، برخی گروه های دست اندرکار در صدد یافتن نقاط بکر و احتمالا امن تری برای فعالیت های خود برآمده اند.

مطالب مرتبط