مجریان زن روبنده دار در تلویزیون سعودی ظاهر شدند

Image caption این شبکه تلویزیونی ماه گذشته حاضر شد مجریان زن داشته باشد اما فقط با روبنده

تا چندی پیش هرگز مجریان زن روبنده دار یا برقع بر تن، در برنامه های تلویزیونی نمی دیدیم. اما یک شبکه تلویزیونی مذهبی در عربستان سعودی دیدن مجریان زن با این نوع پوشش را به مقوله ای عادی تبدیل کرده است.

مجریان زن این شبکه تلویزیونی سراپا در حجابند که معمولا رنگش سیاه است و صورتشان را نیز پوشانده است.

محیط کاری آنها تفاوت زیادی با سایر شبکه های تلویزیونی دارد. برای نمونه تکنیسین های مرد در حین اجرای برنامه مجریان زن اجازه ورود به استودیو را ندارند.

در سراسر منطقه خاورمیانه شصت شبکه تلویزیونی مذهبی فعالیت دارد که برخی از آنها به زنان اجازه می دهند بدون پوشاندن سر تا پای خود یا حجاب سیاه رنگ، برنامه اجرا کنند.

مابقی اصلا مجری زن ندارند.

برقرار کردن ارتباط

اوطان تی وی تصمیم گرفته است منحصر به فرد باشد. این شبکه تلویزیونی در سال 2008 تاسیس شد و ماه گذشته حرکتی بی سابقه کرد و به زنان اجازه داد برنامه اجرا کنند اما به این شرط که روبنده بپوشند.

اولا البرقی، مجری برنامه صبح و همین طور مسابقه ای برای دختران به نام "مسابقات بنات" در این شبکه است.

یکی از عناصر کلیدی این مسابقه ارتباطی است که میان مجری، شرکت کنندگان و تماشاچیان ایجاد می شود - عاملی که احتمالا با مجری که سراپا پوشیده است و روبنده دارد، کار دشواری است.

خانم برقی به بخش عربی بی بی سی گفت: "چهره انسان تنها راه ایجاد ارتباط نیست. مردم از کشورهای مختلف عرب زبان با تماس تلفنی می گیرند و می گویند به کارمان ادامه بدهیم."

او افزود: "ما فقط به محیط استودیو محدود نیستیم. ما از نقاط مختلف عربستان سعودی گزارش ارسال می کنیم و پوشیدن روبنده مانع از کار ما نشده است."

Image caption کارگران این کارخانه دوزندگی سعودی همگی روبنده دارند

منتقدان اوطان می گویند وادار کردن مجریان زن به پوشیدن روبنده، آزادی زنان را نقض می کند.

اخیرا شیخ محمد طنطاوی، یکی از شخصیت های مهم مذهبی مصر و رئیس دانشگاه الازهر، گفت فتوایی صادر خواهد کرد که "روبنده یک آداب و رسوم سنت و با آموزه های دین اسلام ارتباط ندارد."

اکثر علمای اسلامی میانه رو با او هم عقیده اند.

اما خانم برقی می گوید "اجباری در کار نبوده است و قصد ندارد سه دختر خود را وادار کند روبنده بپوشند." او گفت دخترانش برنامه تلویزیونی شبکه اوطان تی وی را تماشا می کنند و به مادرشان افتخار می کنند.

با این حال خانم برقی فکر می کنند که دخترانش وقت انتخاب پوشش خود، روبنده را انتخاب خواهند کرد چون طوری بزرگ شده اند که این نوع پوشش را بپسندند و یکی از دستورات قانون اسلامی است.

خانم برقی می گوید دلایل قانع کننده ای برای پوشیدن روبنده وجود دارد.

او می گوید پوشیدن روبنده به او کمک می کند به جای توجه به مسائل دیگر، حواسش را متوجه کارش کند و ظاهرش موضوعی نامربوط با کار اوست.

خانم برقی گفت: "ما خود را به عنوان زنانی زیبا که آرایش زیادی دارند، معرفی نمی کنیم. تماشاچیان ما، به برنامه هایی که عرضه می کنیم و نظرات ما توجه می کنند."

او معتقد است برخی از افراد برای شهرت وارد کار رسانه ای و تلویزیونی می شوند اما او به این دلیل مجری نشده است: "من دنبال شهرت نیستم."

مطالب مرتبط