ادامه تحقیق بریتانیا از جنگ عراق

Image caption بریتانیا در حال تحقیق درباره حضور نظامی این کشور در عراق است

یکی از افسران ارشد ارتش بریتانیا گفته است بعد از حمله به عراق بعضی از افراد "آماتور" که فاقد تجربه کافی بودند، در مسوولیت های حساس در این کشور به کار گماشته شدند.

به گفته ژنرال فردریک ویگرز، نماینده ارشد نظامی بریتانیا در عراق، نتیجه انتصاب افراد بی تجربه از دست رفتن جان بسیاری از افراد بوده است.

او گفت مقام های ارشد از جمله وزیران دولت بریتانیا باید آموزشی بیشتری را برای فعالیت در شرایط پیچیده و حملات نظامی دریافت کنند.

بریتانیا در حال تحقیق درباره نقش این کشور در جنگ عراق و حوادث پس از آن در بین سال های 2001 تا 2009 است.

چند هفته نخست این تحقیقات به سیاستگذاری بریتانیا در دوره پیش از حمله به عراق، ارزیابی این کشور از توانایی نظامی حکومت صدام حسین و طرح های مورد بررسی برای اداره عراق پس از اشغال اختصاص داشته است.

تاکنون بسیاری از مقام های دولتی، نظامی و اطلاعاتی بریتانیا در برابر پارلمان شهادت داده اند و قرار است در هفته های آینده گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا و تونی بلر نخست وزیر سابق این کشور به سوال های نمایندگان پاسخ دهند.

روز گذشته سر جان اسکارلت، رئیس سابق سازمان جاسوسی بریتانیا که در زمان آغاز جنگ ریاست کمیسیون مشترک اطلاعاتی پارلمان بریتانیا را برعهده داشت، به سوال های هیئت تحقیقی پاسخ داد.

به گفته او پیش از حمله به عراق هیچ تمایلی به دستکاری اطلاعات مربوط به ارزیابی از وضع نظامی این کشور وجود نداشته و هرگونه فشار در این رابطه را رد کرد.

آقای اسکارلت در این حال گفت بهتر بود ارزیابی منتشر شده مشخص می کرد منظور از سلاح های کشتار جمعی، سلاح های قابل کاربرد در نبرد است و نه موشک های دوربرد.

ارزیابی اطلاعاتی بریتانیا از وضع نظامی عراق که در سپتامبر 2002 منتشر شد، نشان می داد ارتش این کشور چهل و پنج دقیقه پس از صدور فرمان صدام حسین قادر به استفاده از سلاح های کشتار جمعی است.

'مسوولیت بزرگ'

به گفته ژنرال ویگرز مشخص نبودن مسیر پیش رو و عدم هدایت مناسب به عملیات نظامی در عراق آسیب زده است.

او گفت: "مثل این است که برای دیدن نمایش خاصی به تئاتر بروید و وقتی پرده ها کنار می رود متوجه شوید به تماشای یک تراژدی آمده اید."

ژنرال ویگرز ادامه داد: "ما در این کشور تجربه بزرگی را به دست آورده ایم ولی از آن استفاده نمی کنیم و افرادی را در مسوولیت های حساس گماشته ایم که آماتور هستند و نتیجه این تصمیم گیری ها کشته شدن افراد است."

مطالب مرتبط